Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'AKP'nin gücü kendisi için ciddi problem'

  A.A
  05.10.2007 - 11:01 | Son Güncelleme:

  Eski CHP Milletvekili ve araştırmacı Bülent Tanla, bugünkü siyasi tablonun AKP’nin mutlak hakimiyetini göstermekle birlikte AKP’nin başını döndürecek böyle bir tablonun kendileri için ciddi bir problem oluşturduğunu söyledi.

  Tanla, “Güçlü bir muhalefeti olmayan demokrasilerde, demokrasi de iktidar partisi de huzurlu bir ortam içinde değildir” dedi.

  Tanla, AKP’nin 22 Temmuz seçiminde aldığı yüzde 47 oyun ancak yarısının bu yıl içinde yaşanan siyasi ve sosyal tartışmalarla açıklanabileceğini söyledi.

  Tanla, ”Bana göre AKP’nin aldığı bu oyun açıklanamayan diğer yarısı, evlerde yaptığı yüzyüze görüşmelerle sağlanmıştır“ diye konuştu.

  Tanla, AKP’nin aldığı yüzde 47 oyun hem beklemediği oranda yüksek olduğunu hem de tek başına iktidara gelmesinin AKP’nin önündeki “en büyük tehlike” olduğunu belirtti.

  Tanla, şunları söyledi:

  “AKP, elindeki bu gücün gereğini yapmaması ve halkın beklentilerine uygun verdiği özel sözlere veya kamuoyunda oluşturduğu kanaatlere uygun bir biçimde hareket etmediği takdirde, bu güç hem parti içindeki koalisyonu hem de kamuoyunun bakışını olumsuz yönde etkileyecektir.”

  Tanla, AKP’nin sorun çıkacağı beklentisine karşılık, hiçbir engelleme ile karşılaşmadan Cumhurbaşkanı’nı seçmesi nedeniyle bugünlerde zor bir dönem geçirdiğini söyledi. Tanla, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP’nin önüne çıkabilecek engeller için birçok hazırlık yaptığını ancak bunların bu aşamada gereksiz hale geldiğini belirtti.

  MALEZYA TARTIŞMALARI

  Bülent Tanla, Amerikalı bir gazetecinin yaptığı araştırmayı aktararak, “Bir ülkede medyada kullanılan dış haberlerdeki azalma hem o toplumun dünya gerçeklerinden uzaklaşmasına hem de toplumun içe dönmesine neden olan unsurların başında gelmektedir” dedi.

  Tanla, şöyle konuştu:

  “Araştırma, ABD’de medyada kullanılan dış haberlerin oranının son yirmi yılda yüzde 32’den yüzde 17’ye planlı bir biçimde düşürüldüğünü gösteriyor. Türkiye’de medyada tartışılan olayları bu gözle değerlendirmekte yarar var. Son dönemde Colombia Üniversitesi Rektörü ile İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın Colombia Üniversitesi’nde neler konuştuğunu tartışmadık hiç. Türk medyasında on yılda tartışılan gündemi, içerik analizine tabi tuttuğumuz zaman, Türkiye’nin çok geri gittiğini görmemiz mümkündür.”

  Tanla, bu çerçevede Malezya tartışmalarının talihsizlik olduğunu kaydederek “Türkiye üzerinde oynanan oyunlara da, Türkiye’nin geleceğiyle ilgili planlara karşı da dikkatli olmak gerekir. Fakat bütün bu oyun ve planların hüsranla sonuçlanacağı bilinmelidir. Malezya tartışmalarını Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan 73 milyon insan için bir talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti, çağdaşlaşma yolunda temel ilkelerinden vazgeçmeden bu hayal veya düşüncede olan grupları hüsrana uğratacaktır. Hiç kimsenin böyle bir beklenti içinde olmasını tavsiye etmiyorum” diye konuştu.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı