Gündem Haberleri

  AKP'nin adayı Şahin

  A.A
  03.08.2009 - 17:44 | Son Güncelleme:

  AKP Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin'in TBMM Başkanlığı için aday oldu

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında parti genel merkezinde milletvekilleriyle yapılan istişare toplantısında TBMM Başkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

  Toplantıda TBMM Başkanlığı için AKP Antalya milletvekili Mehmet Ali Şahin'in aday gösterilmesine karar verildi.

  KAPUSUZ: "HAYIRLI OLSUN"

  AKP Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, “Adayımız Mehmet Ali Şahin Bey, Meclisimize, demokrasimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

  Kapusuz, AKP MYK toplantısının ardından Parti Genel Merkezi'nden ayrılırken, AKP'nin TBMM Başkanlığı seçimi konusunda bir süreci takip ettiğini belirterek, “Bugüne kadar birçok çalışmalar yapıldı. Nihai olarak da bugün MYK'mız, Grubumuz toplandı. Tek adayla devam konusunda ortak bir kanaat oluştu. Adayımız Mehmet Ali Şahin Bey, Meclisimize, demokrasimize ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

  “Aday mısınız?” sorusuna Kapusuz, “Değilim tek adayla gidilmesi konusunda bir ortak mutabakat olunca, ülkesini, partisini, milletini seven bir insan olarak elbette birlik ve beraberlik konusunda katkı vermek, bu konudaki mutabakatı devam ettirmek konusunda ben de arkadaşlarıma katılıyorum. Arkadaşımıza başarılar diliyorum, hayırlı olmasını temenni ediyorum” yanıtını verdi.

  “Kırgınlığınız var mı?” şeklindeki soru üzerine Kapusuz, “İnsanın kendi kendine kırgınlığı olmayacağı gibi, AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan birisi olarak da kendime küsmek gibi bir lüksüm yok” dedi.

  ŞAHİN: "MUHALEFETİ ZİYARET EDEBİLİRİM"

  TBMM Başkanı adayı AKP Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, “Bu sorumluluk benim omuzlarımda kalırsa, Anayasa ve İçtüzük çerçevesinde tarafsızlıkla görev yapacağım” dedi.

  Şahin, TBMM Başkanı adaylığına ilişkin başvuru dilekçesini, TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca'ya teslim etti.

  Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Şahin, Meclis Başkanı adayı olan diğer 3 milletvekiline, yarın yapılacak seçimde başarılar diledi.

  Bu görevin, bir hizmet yarışı olduğunu vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

  “TBMM, milletimizin iradesinin tecelli ettiği yerdir. Çok onurlu bir görevdir. Çünkü bu makam, Cumhuriyetimizi kuran, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün de makamıdır; dolayısıyla şu andan itibaren omuzlarımda çok ağır bir sorumluluk ve yükün olduğunu hissediyorum.

  Tabii ki şu anda 4 aday arkadaşız. Kimin Meclis Başkanı olacağına TBMM Genel Kurulu karar verecektir. Tabii ki sonuçta bu sorumluluk benim omuzlarımda kalırsa, Anayasa ve İçtüzük çerçevesinde tarafsızlıkla görev yapacağıma dair düşüncemi sizlerle paylaşmak istiyorum.”

  Diğer parti gruplarını ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine Şahin, “Ziyaret etmeyi düşündüğüm iki muhalefet partimiz de aday gösterdi. O nedenle bu çerçevede değerlendirip karar vereceğim” dedi.

  Şahin, “AK Parti'den Meclis Başkanı olmak için başka adaylar da vardı, sizin adaylığınız küskünlük yaratır mı?” sorusuna, “Arkadaşlarımız, benim adaylık için başvurmam gerçeği ortaya çıktığında geldiler, beni tebrik ettiler, başarılar dilediler. Arkadaşlarıma da bu jestleri sebebiyle şükranlarımı sunuyorum” karşılığını verdi.

  Mehmet Ali Şahin'in, TBMM Genel Sekreteri Koca'ya verdiği başvuru dilekçesinde “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına adayım. Gereğini saygılarımla arz ederim” ifadeleri yer aldı.

  ŞAHİN'İN ÖZ GEÇMİŞİ

  Şahin, 16 Eylül 1950'de Karabük'ün Ovacık İlçesi Ekincik köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Şahin, bir süre serbest avukatlık yaptı.

  İstanbul Fatih Belediye Başkanı olarak da görev yapan Şahin, AK Parti'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

  Şahin, 20, 21 ve 22. dönemlerde İstanbul'dan, 23. Dönemde ise Antalya'dan milletvekili seçildi.

  Mehmet Ali Şahin, 58. ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 60. Hükümette ise Adalet Bakanlığı görevinde bulundu.

  Şahin, 4 çocuk babası.

  Şahin toplantı sonrası yaptığı açıklamanın ardından TBMM'ye giderek adaylık başvurusunda bulundu. Şahin daha sonra TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı ziyaret etti.

  TOPTAN: "MİLLETVEKİLİ OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM"

  TBMM Başkanı Köksal Toptan M. Ali şahin ile yaptığı görüşme sonrasında gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Toptan açıklamasında şunları söyledi:

  "Parlamentonun saygınlığını koruması adına çalışmalar yaptık. Bu süreçte hem iktidardaki milletvekili arkadaşlarımın hem de muhalefet liderlerinin şahsıma gösterdiği ilgi için teşekkür ederim.

  Görevimi devrederken mutlulukla bunu yapacağım. Her şey yolunda gidecektir. Önümüzdeki dönem parlamentonun daha da verimli çalışacağını düşünüyorum. Zor bir dönemden geçiyoruz.

  Bir ekonomik krizden geçiyoruz. İşsizliğin önemli boyuta vardığını biliyoruz. Hükümet gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.

  Çok uzun olmayan bir süre sonra Türkiye bir genel seçim yaşayacaktır. Sonrasında Cumhurbaşkanını halk seçecektir.

  Türkiye’nin bu süreci çok iyi yaşaması lazımdır.

  Hep birlikte önümüzdeki bu süreci Türkiye lehine değerlendirmek için gayret sarf etmeliyiz.

  Milletvekili olarak üzerime düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışacağım.

  Sayın Şahin çok deneyimli bir siyasetçi. Çok başarılı hizmetler yapacağına inanıyorum."

  5 ADAY YARIŞACAK

  Mehmet Ali Şahin yarın başlayacak TBMM Başkanlığı seçimlerinde dördüncü aday oldu. Daha önce de Tunceli bağımsız milletvekili Kamer Genç, CHP'den İlhan Kesici ve MHP'den Münir Kutluata adaylıklarını açıklamıştı.

  Şaihn'in adaylık başvurusundan sonra ise DTP'li Hasip Kaplan TBMM Başkanlığı için aday oldu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı