Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKPM Heyeti Başkanı: Türkiye'yi yargılamak için gelmedik

  ANKA
  21 Temmuz 2007 - 13:30Son Güncelleme : 21 Temmuz 2007 - 13:30

  Genel seçimleri izlemek üzere Türkiye’ye gelen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Heyeti Başkanı Luc Van Der Brande, Türkiye’yi yargılamak için değil sadece seçimleri izlemek için, Türk yetkililerin daveti üzerine Türkiye’ye geldiklerini söyledi.

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Heyeti, seçimlere bir gün kala Liberal Demokrat Parti (LDP) ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) yetkilileriyle bir araya geldi. LDP ile yapılan görüşmeden sonra herhangi bir açıklama yapılmazken DTP Genel Başkan Vekilleri Selma Irmak ve Nurettin Demirtaş ile görüşmesinin ardından kısa bir açıklama yapan AKPM Heyeti Başkanı Luc Van Der Brande, Türkiye’ye, Türk yetkililerin daveti üzerine geldiklerini söyledi. Ziyaretlerinin “olağan ve faydalı” olduğu belirten Brande, Türkiye’yi yargılamak için değil sadece seçimleri gözlemlemek için geldiklerini ifade etti.

  Seçimleri izlemek için kalabalık bir heyetle geldikleri eleştirilerine de değinen AKPM Heyeti Başkanı, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu ve seçimleri sadece Ankara’da gözlemlenin bir hata olacağını kaydetti. Brande, heyetin Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Kayseri, Trabzon, Van ve Diyarbakır gibi illerde seçimleri izleyeceğini ve Pazar günü akşam saatlerinde Ankara’da buluşacaklarını söyledi.


  “YÜZDE 10 BARAJI DÜŞÜRÜLMELİ”


  Brande, heyetin gözlemlerini 23 Temmuz Pazartesi düzenlenecek bir basın toplantısı ile duyuracağını da ifade etti.

  Luc Van Der Brande, yüzde 10 barajının düşürülmesi gerektiğini de belirterek, geçen seçimlerin sonunda seçmenlerin yüzde 45’inin TBMM’de temsil edilmediğini hatırlattı. Brande, “Bu sadece Türkiye için değil bütün demokratik ülkeler için bir problem” dedi.


  DTP: “AVRUPA KOMİSYONU HEYETİNE 10 SAYFALIK DOSYA SUNDUK”


  AKPM Heyeti’nin ardından DTP Genel Başkan vekilleri de görüşmenin ardından düzenledikleri basın toplantısında 22 Temmuz seçimlerini AKPM heyetinin de gözlemci olarak izleyecek olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Nurettin Demirtaş, heyete şimdiye kadar uğradıkları hak ihlallerini anlattıklarını ve bununla ilgili 10 sayalık bir rapor sunduklarını söyledi.

  Selma Irmak da heyetin seçimleri izlemek için gelmesinin kendileri için bir moral olduğunu söyledi. Irmak, heyetin ziyaretinin gerek “bölge halkı” gerekse Türkiye açısından da olumlu olduğuna inandıklarını kaydetti.

  Irmak, seçim öncesinde ne tür hak ihlallerine maruz kaldıklarının sorulması üzerine, Kürtçe CD’lerin toplandığını, gözaltılar yaşandığını hatta dövülmeye kadar varan olayların yaşandığını savundu. Selma Irmak, AKPM heyetinin gelişi ile “münferit bazı olayların önüne geçilebileceğini” ifade etti.


  ”KÜRDİSTAN EYALETİ BİR FİKİRDİR”


  DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, Leyla Zana tarafından ortaya atılan Türkiye’nin eyaletlere bölünmesi ve Kürdistan eyaletinin kurulması önerisinin Parti görüşü olup olmadığının sorulması üzerine ise, “Bu da bir öneri” yanıtı verdi.

  Demirtaş, Türkiye’de nasıl zaman zaman Başkanlık sistemi tartışmaları oluyorsa Zana’nın sözlerinin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Demirtaş, Zana’nın sözlerinin bir tahrik olarak görülmesi ve yargıya taşınmasının ise kabul edilemez olduğunu söyledi.

  Demirtaş ve Irmak daha sonra gazetecilerin sorularına yanıt vermeyeceklerini belirterek görüşmenin yapıldığı Swiss Otel’den ayrıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı