Gündem Haberleri

  AKP'li Tosun'dan Danimarka'ya ambargo teklifi

  ANKA
  06.02.2006 - 16:18 | Son Güncelleme:

  AKP Tokat Millevtekili Resul Tosun, başta Danimarka olmak üzere Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlayan bütün batı ülkelerinin barıştan yana olduklarını kanıtlamak için Müslümanlardan açıkça özür dilemek zorunda oldukları görüşünü savundu.

  AKP Tokat Milletvekili Resul Tosun, başta Danimarka olmak üzere Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlayan bütün Batı ülkelerinin Müslümanlardan özür dilemeleri gerektiğini bildirdi. Tosun, tepki olarak petrol üreten ülkelerin Damimarka’ya kısmi ambargo uygulamaları önerisi de yaptı.

  AKP Tokat Milletvekili Resul Tosun yaptığı yazılı açıklamada, Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayınlayan Jyllands-Posten’ın daha önce İsa karikatürlerini "okuyucularının bunun komik olmadığını düşüneceği" gerekçesiyle yayınlamadığını belirterek, "Bunun anlamı açıktır. Rencide olanlar Hıristiyan olursa inanca saygı gösterilir. Müslüman olursa gösterilmez. Asıl saygısızlık budur. Saygısız karikatürleri yayınlayan Danimarka gazetesi ve bu gazeteye destek için aynı karikatürleri gazetelerinde yayınlayan öteki Avrupa gazeteleri kelimenin tam anlamıyla provokatörlük yapmaktadırlar. Batı kamuoyunu İslam’a ve Müslümanlara karşı tahrik etmektedir" dedi.

  Tosun, Danimarka Dışişleri’nin Müslüman ülkelerden yardım talebini de tam anlamıyla saygısızlık olarak değerlendirirken, başta Danimarka olmak üzere Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlayan bütün batı ülkelerinin gerçekten barıştan yana iseler Müslümanlardan açıkça özür dilemek zorunda oldukları görüşünü savundu.
  Tosun, bu ülkelere karşı şiddet kullanmanın tepkiyi haksız göstereceğini, bu ülkelerin ürünlerini boykot etmenin de bir tepki yöntemi olduğunu ve şu anda yarım ağız özür dilemenin altında da bunun yattığını kaydetti. Tosun, bu boykotun Danimarka ekonomisini sarstığını ancak bunun yeterli olmadığını ifade ederek, şöyle devam etti:

  "Ama benim bir teklifim var ki bu tepki gösterilebilirse hem Danimarka ve yandaşı ülkeleri bu saygısızlığa son vercekler hemde hiçbir ülke bu saygısızlığı aklından geçirmeyecektir. Kısmi petrol ambargosu. Petrol üreten ülkelerin ezici çoğunluğu Müslüman ülkeler olduğuna göre bu hakaret de biz Müslümanların peygamberine yapıldığına göre, Müslüman ülkeler Danimarka’ya yapılan petrol sevkiyatının tamamını değil sadece yüzde 30’unu durdursunlar bence yeterli" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı