Gündem Haberleri

  AKP'li Güçlü: DTP, Türkiye partisi gibi davranmalı

  İbrahim ARKLAN/KONYA, (DHA)
  24.07.2007 - 14:33 | Son Güncelleme:

  AKP Konya milletvekili, Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Sami Güçlü, bağımsız olarak seçilen DTP'lilerin Türkiye partisi gibi davranması gerektiğini söyledi.

  Basın toplantısı düzenleyerek AKP İl Teşkilatı'nda seçim sonuçlarının değerlendiren ve konuşmasını ‘toplumun ferdi olarak yaptığını' anlatan Güçlü, DTP'lilere uyarılarda bulunmak istediğini söyledi. Sami Güçlü, “DTP bir takım söylemlerini bundan sonra da söyleyecek olursa, ortak sorumlulukla birlikte daha dikkatli üslup takınmazsa, bu hepimiz için büyük bir tedirginliğin başlangıcıdır. Bölgesel bir destek alan hareketin, ‘Türkiye Partisi' gibi davranması gerekmektedir. Bu durumun Türkiye'nin temel bir sorunuma çözüm üretmek için fırsata dönüştürülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

  Konuşması sırasında herkes gibi kaygı taşıdığını anlatan Sami Güçlü, “1984'ten beri büyüyen, zaman zaman toplumumuzu büyük ölçüde etkileyen, bugün nispeten kontrol altında bulunan ama her zaman büyüme fırsatı olan bir haraket konusunda bu toplum, kendi iradesi ile bir çözüm üretme imkanına girmelidir. Meclis'te temsil ediliyor olmaları bir fırsattır. Tabii ki kaygılıyız ama ümidimizi kaybetmiş değiliz” diye konuştu.

  Sami Güçlü, şöyle devam etti:

  “DTP, bir Türkiye vizyonu çizmeli, bölücülük hareketlerine karşı olduğunu açıklamalıdır. Bu çok önemli bir hadisedir. Türkiye’nin Güneydoğu sorununa ancak böyle bir katkıda bulunabilirler.”

  DTP’lilerin TBMM'de yemin ederken sorun çıkartmayacaklarını düşündüğünü söyleyen Güçlü, “Ama, yine de belli olmaz” diye konuştu.
  Basın toplantısı ardından AKP listesinden Konya'dan seçilen 13 milletvekili toplu halde poz verdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı