Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP'li Fırat: Şartları taşıyan herkes cumhurbaşkanlığına aday olabilir

  KAHTA (A.A)
  07 Ağustos 2006 - 15:34Son Güncelleme : 07 Ağustos 2006 - 15:34

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, şartları taşıyan herkesin aday olabileceği gibi kendisinin de Cumhurbaşkanlığına aday olabileceğini ancak iradenin TBMM'nin olduğunu söyledi.

  Fırat, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Adıyaman'ın Kahta ilçesinde, AKP ilçe binasında partililerle bir araya geldi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fırat, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak, anayasada kimin cumhurbaşkanı olup kimin olmayacağının açıkça beyan edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

  “Bana da soruyorlar 'cumhurbaşkanı kim olacak, Tayyip bey olur mu olmaz mı?' Anayasada kimin cumhurbaşkanı olup olmayacağı açıkça beyan edilmektedir. Benim de şartlarım uygundur, olabilir. Neden olmasın? Deniz Baykal da aday olabilir, Erkan Mumcu da aday olabilir. Zamanı geldiğinde şartlara haiz olanlar bir dilekçe ile başvuracaklar. Bu şartları taşıyan herkes aday olabileceği gibi ben de aday olabilirim, ancak irade TBMM'nindir. Zamanı geldiğinde parti oturur, grup oturur, uygun olan kim olursa adayımızı belirleriz. Ben de olabilirim.”

  Fırat, hizmetlerin bireylere ait olmadığını, kendilerinin halkın adına halkın isteklerinin yerine getirilmesiyle görevli olduklarını belirtti.

  Kahta'yı büyük bir köy konumundan kurtarmak ve şehirleştirmek gerektiğini kaydeden Fırat, “Bu bölge için benim iki büyük hedefim var. Birincisi turizmi canlandırmak. Adıyaman bu açıdan Kapadokya'dan aşağı değil. Kapadokya'ya bir milyon turist geliyorsa buraya da gelmesi gerekiyor” dedi.

  Bölgeyle ilgili ikinci büyük hedefinin sulu tarıma geçilmesini sağlamak olduğunu anlatan Fırat, “Bu hedefler üzerinde çalışacağız. İnşallah bunları yapmak bizim hükümetimize nasip olur. Bir hazırlık projesini başlatmayı düşünüyoruz” diye konuştu. Fırat, ilçe başkanlığını ziyaretinin ardından Kahta Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Karadoğan'ı ziyaret etti ve ilçedeki eğitim hizmetlerine ilişkin bilgi aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı