Gündem Haberleri

  AKP'li Çömez'den Unakıtan'a istifa çağrısı

  ANKARA (A.A)
  27.02.2006 - 11:44 | Son Güncelleme:

  AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı, “Yeter artık Sayın Unakıtan... Bize, partiye ve ülkeye yük oluyorsunuz. Sizi artık taşıyamıyoruz” diyerek istifaya çağırdı.

  Çömez, Unakıtan'a gönderdiği açık mektupta, CHP'nin gensoru önergesinin reddedildiğini anımsatarak, “ret oyu veren milletvekillerinin her birinin farklı gerekçeleri olduğunu” ileri sürdü.
    
  Bazı milletvekillerinin CHP ile aynı sınıfta görünmemek için, bazılarının ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “birlik görüntüsünü bozmayın” telkiniyle ret oyu kullandığını savunan Çömez, “Peki Sayın Unakıtan, kalkan bu ellerle gerçekten aklandınız mı? Kağıt üzerinde evet, ama vicdanlarda hayır...” dedi.
    
  UNAKITAN HAKKINDAKİ İDDİALAR
    
  Çömez, Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan'ın, 4 bin ton mısır ithalatı yaptığını; ithalattan 4 gün sonra vergi oranının yüzde 20'den yüzde 70'e çekilmesi nedeniyle A.B. Gıda'ya 366 milyar lira avantaj sağlandığını; pastörize yumurtanın KDV'sinin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesiyle de çok önemli avantajlar sağlandığını iddia etti.
    
  “Manyas'ta kuş gribinin yaşandığı günlerde, yumurta fiyatları dibe vurduğunda piyasadan kaç milyon yumurta topladınız?” diye soran Çömez, “fabrikanın arıtma sistemi için ceza kesilmemesi karşılığında Aksakal Belediyesi'ne yardım adı altında para gönderip gönderilmediğinin” açıklanmasını istedi.
    
  A.B. Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye, Bandırma'da “Komple yeni yatırım” gerekçesiyle 2.5 trilyon liralık teşvik verildiğini öne süren Çömez, fabrikanın yatırım maliyetini, fabrika civarında kaç bin metrekare arazi alındığını, bunların TBMM Başkanlığı'na bildirilip bildirilmediğini sordu.
    
  "KAYITLAR BİR GÜN ORTAYA ÇIKACAK"

  Çömez, Unakıtan'ın eşi Ahsen Unakıtan'ın, “tahsis edilen ve yurda kaçak sokulan araçla kaza yaptığı, bu aracın benzininin İstanbul Defterdarlığı'nca temin edildiği” iddialarına da değindi.
    
  Unakıtan'a, Kuşadası, Galataport, Tüpraş ihalelerinden önce Ofer ile kaç kez görüştüğünü, ihaleler öncesinde oğlunun kaç kez İsrail'e gittiğini soran Çömez, “Merak etmeyin, bunlara cevabınız 'hayır' bile olsa, kayıtların hepsi bir gün ortaya çıkacak ve yanlış ilişkiler tek tek kamuoyuyla paylaşılacak” dedi.
    
  “İSTİFA EDİN”
    
  Son 10 yılda iç borcun yüzde 589, dış borcun yüzde 129 arttığını ve borç stokunun 350 milyar dolara yükseldiğini ileri süren Çömez, büyüme rakamlarındaki iyimser göstergelerin, enflasyon ve faizde yaşanan düşmelerin, halkta olumlu bir etki yapmadığını belirtti.
    
  Çömez, 5 sayfalık mektubunda özetle şunları kaydetti:
    
  “Araziye çıkın Sayın Bakan, esnafı, köylüyü dinleyin. Ezberinizin bozulduğunu göreceksiniz... Esnaf ve köylü dert küpü... En pahalı akaryakıt, süt, elektrik, istihdam vergisi, işsizlik... Peki nereye kadar... Sizin gerçek gündeminiz bunlar değil mi? Peki bu koşullar altında, oğlunuzun piyasanın yüzde 90'ına hakim işletmelerine KDV indirimi sağlamayı nasıl içinize sindiriyorsunuz? Yeter artık Sayın Unakıtan... Bize, partiye ve ülkeye yük oluyorsunuz. Sizi artık taşıyamıyoruz. Bu cazip teklifimi (bu kavrama çok aşina olduğunuzu biliyorum) önemseyin lütfen. İstifa edin.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı