Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP'li Çömez Beyrut'ta Hizbullah milletvekili ile görüştü

  BEYRUT (A.A)
  07 Ağustos 2006 - 14:32Son Güncelleme : 07 Ağustos 2006 - 14:33

  Türk Kızılayının gönüllüsü olarak Lübnan'a gelen AKP Balıkesir milletvekili Turhan Çömez, Lübnan Parlamentosunda Hizbullah milletvekili Hasan Hoballah ile görüştü.

  Çömez, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Hasan Hoballah'ın, kendisine, Lübnan'daki son durumla ilgili olarak, ”Sürecin aslında yeni başlamadığını, bunun yıllardır var olan bir sorun olduğunu” belirttiğini söyledi.

  Çömez'in açıklamasına göre, Hizbullah milletvekili, “Olayın gerçek nedeninin kaçırılan iki İsrail askeri olmadığını, bunun ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesinin bir parçası olduğunu” belirterek, “ABD'nin bölgeyi yeniden çizmek istediğini, ancak bunu başaramayacağını düşündüklerini” söyledi.

  Çömez, Hoballah'ın, “İsrail askerlerinin sınırdan ancak birkaç yüz metre içeri girdiğini, İsrail'in cephede kazanamadığını, masada kazanmak istediğini” belirttiğini kaydetti. Asıl öğrenmek istediğinin, ateşkes süreci hakkında siyasilerin ne düşündüğü olduğunu ifade eden Çömez, Hizbullahın, “Ateşkes talebinin, Lübnan'ın hakkını ve hukukunu koruyacak şekilde planlanmadığı” görüşünde olduğunu belirtti.

  “LÜBNAN'DA TÜRKİYE'YE KARŞI BİR SEMPATİ VAR”

  “Türkiye'ye karşı Lübnan'ın tamamında ve siyasilerde bir sempati var” diyen Çömez, ancak barış gücünün yapısının ne olacağı kesinleşmeden Türkiye'nin karar vermemesi gerektiğinin de dile getirildiğini söyledi.

  Çömez, milletvekili Hoballah'ın, “2000-2006 yılları arasında İsrail savaş uçaklarının Lübnan üzerinden 11 bin sorti yaptığını” hatırlatarak, “Gelecek olan barış gücünün buna engel olup olamayacağını, geldiği takdirde nereye yerleşeceğini, 2 kilometre Lübnan sınırından, 2 kilometre de İsrail sınırından içeride bir alanda bulunmaları gerektiğini bildiklerini, ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini merak ettiklerini” söylediğini kaydetti.

  Hoballah, Çömez'e “Sadece Hizbullahın silahsızlandırılmasını öngören bir ateşkesi kabul etmelerinin mümkün olmadığını” ifade etti.

  Lübnanlı parlamenterin, Türk Kızılayının yaptığı insani yardımdan dolayı Türkiye'ye müteşekkir olduklarını söylediğini de belirten Çömez, şöyle devam etti:

  “Bu görüşme son derece yararlı oldu. Ancak, Türkiye-Lübnan Parlamentolararası Dostluk Grubu milletvekillerinin ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu milletvekillerinin vakit geçirmeden buraya gelmesi ve Lübnan'da yaşananları görmesi gerek. Bu bizim hem tarihi sorumluluğumuz, hem de bölgedeki ağırlığımız için şart.”

  Bu arada, bugün Lübnan'ın güneyindeki Sayda ve Nebatiye kentlerinde incelemelerde bulunması planlanan Çömez'in, İsrail'in dün ve bu sabahtan itibaren yoğunlaştırdığı ağır bombardıman nedeniyle bu programını iptal ettiği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı