Gündem Haberleri

  AKP'li belediyenin seçim yatırımı AKP'liyi bile isyan ettirdi

  Latif SANSÜR/KUŞADASI (Aydın), (DHA)
  07.10.2008 - 14:36 | Son Güncelleme:

  Kuşadası Belediye Meclisi’nin bugün yapılan oturumunda 25 binlik kent planı gündeme getirilince sert tartışmalar çıktı. CHP, MHP ve iki bağımsız üye belediye yönetiminin 4 yıldır gündemde olmasına karşın hiçbir girişimde bulunmadığı imar planını, yerel seçimler öncesi değiştirmek istemesini eleştirdi. Değişikliğe AKP'li üyeler bile isyan etti.

  Belediye Başkanı AKP'li Fuat Akdoğan'ın katılmadığı aylık olağan meclis toplantısını İmar komisyonu başkanı Yahşi Karamollaoğlu yönetti. Gündemin ikinci maddesinde imar konusunu gündeme getiren Karamollaoğlu, iptal edilen 25 binlik imar planının yeniden yapılmasını gündeme getirince mecliste tartışma çıktı.

  Üst ölçekli iki imar planından birinin iptal edilmesi, diğerinin yürütülmesinin durdurulmasıyla Kuşadası'nın plansız bir kent haline geldiğini söyleyen Karamollaoğlu, “Üst ölçekli 100 binlik plana göre 25 binlik planı ihale edecektik ancak mahkemece durduruldu. Vatandaşların birçok talebi bekliyor. Önümüzde seçeneklerden biri 25 binlik planı hazırlayıp il özel idaresine onaylatmak” deyince ipler gerildi. Meclis üyeleri, “Yıllardır meclise getirmek istemediğiniz, değiştirme gücünüz olan bir planı seçime 6 ay kala neden meclise getiriyorsunuz” görüşünü savunarak belediye yönetimini eleştirdi. Yapılan tartışmalar sonunda 25 binlik imar planı ve belediye yönetiminde bekleyen vatandaşların imar taleplerinin tüm meclis üyelerinin katıldığı bir toplantıyla tartışılmasına karar verildi. Tartışmalarda AKP'li meclis üyesi Zafer Üstün'ün de muhalefete destek vermesi dikkat çekti.

  ‘KUŞADASI KÖTÜ YÖNETİLDİ’

  Tartışmaları salonda izleyen Şehir İmar Plancısı Bülent Tunçalp ise üst ölçekli imar planlarının iptal edilmesinin bir şans olduğunu belirterek, şunları söyledi:
  “5 binlik planlardaki revizyon ile tüm sorunlar çözülür. İptal edilen ve durdurulan imar planları ile Aydın ve Ankara'dan bağlarını koparan Kuşadası iyi niyetli bir yönetim ile sorunlarını kendisi çözmeli artık. İstenirse birçok çarpıklık 5 binlik planlardaki revizyonla düzeltilir. Çeşme ile Kuşadası'nda aynı planlar uygulandı. Çeşme, belediye başkanı ile şehir plancısının uyumuyla sağlıklı gelişirken, Kuşadası'nın hali ortada. Demekki Kuşadası kötü yönetildi. Doğru, dürüst bir yönetimle hem Kuşadası hem de halk kurtulur. Üst ölçekli planlarda ısrar etmek, ‘Bizde akıllı adam yok yerimize siz kararı verin’ anlamına gelir.”

  ÜYELERİN İSYANI

  CHP’li Ahmet Ekmekçi: “AKP'li belediye yönetimi 25 binlik imar planını bugüne kadar yapmak istemedi. Yönetimin planı onaylatacak oyu da vardı, isterse bunu rahatça geçirirdi. Bitmiş binalara inşaat ruhsatı veren belediye yönetimi bunu istemedi.”

  Bağımsız Ahmet Altınsoy: “Kuşadası'nın imarla ilgili yaşadığı garabetin sorumluları onu ortaya çıkarıp sonra düzeltmeye soyunuyorlar. Daha önce sorunu çözmek amacıyla alınan imar kararlarına parmak kaldıran meclis üyeleri şimdi yargılanıyorlar.”

  MHP’li Abdullah Sarı: “Yeni hazırlanacak plan Kuşadası'nın geleceğini şekillendirecektir. Bu nedenle yeni bir vizyon bulunmalı, üzerinde tartışılıp konsensüs sağlanmalı. Bunun için seçime 6 ay kala, az bir zamandır ve doğru değildir.”

  CHP’li Murat Yakar: “3 yıl önce imar plan revizyonu ile ilgili çok güzel bir rapor hazırladık. Yeni yapılacak plana yapıcı katkı sağlasın diye eleştirilerimizi yaptık. Belediye yönetimi o tarihten bu yana sorunu çözmek istemediği için konuyu meclise dahi getirmedi.”

  Bağımsız Nilgün Öğünçlü: “Eğer belediye yönetimi samimi olsaydı Koruma Planını bunca yıl gündeme getirip, mecliste onaylatırdı.”

  AKP’li Zafer Üstün: “Bu kent bu hale geldiyse suç hepimizin. Zorunlu olmayan imar tadilatlarını önümüze getirip bizi zor durumda bırakmayın. Birilerine rant sağlayacak imarları önümüze getirmeyin.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı