Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP'li Bağış: Diasporanın baskıları Ermeni tasarısını gündeme getirdi

  ANKA
  06.10.2007 - 17:17 | Son Güncelleme:

  AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Egemen Bağış, sözde Ermeni soykırımı tasarısının yeniden gündeme gelmesinden diasporanın sorumlu olduğunu söyledi.

  AKP'li Bağış, yaptığı yazılı açıklamada, “Daha önce bu tasarının nelere mal olabileceğini ve Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere onarılamaz zararlar vereceğini ABD’deki muadillerimize çok iyi anlattık. Fakat Ermeni diasporasının baskıları ve iç politika ile ilgili kaygılar ne yazık ki bu tasarının sürekli gündeme getirilmesine neden oluyor” dedi.

  Bağış, daha önceki ziyaretlerinde olduğu gibi bu ziyaretten de başarıyla dönüp tasarının engellenmesini sağlamaya çalışacaklarını ifade etti.

  ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisinin Dış İlişkiler Komitesinin, sözde Ermeni Soykırımı yasa tasarısını 10 Ekim Çarşamba günü oylamayı planladığını açıklaması üzerine, dostluk grubu ABD’ye 3 kişilik bir heyetle gitme kararı aldı. Heyette ayrıca CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ ve MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan da yer aldı.

  Bağış, 8-11 Ekim tarihleri arasında ABD’de kalacak olan heyetin, bu süre içerisinde ABD’deki bazı sivil toplum kuruluşları, Senatörler, Temsilciler Meclisi üyeleri, üst düzey bürokrat ve akademisyenlerle temaslarda bulunarak tasarının Türkiye-ABD ilişkilerine vereceği zararı anlatacaklarını ve Kongre’ye sunulmaması için lobi faaliyetleri gerçekleştireceklerini söyledi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı