Gündem Haberleri

  AKP'den ormanlar için yeni yasa teklifi

  A.A
  20.10.2008 - 18:04 | Son Güncelleme:

  AKP Uşak Milletvekili Nuri Uslu, bozuk ve verimsiz orman alanlarında yapılacak ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışmalarıyla ilgili olarak yasa teklifi hazırladı.

  TBMM Başkanlığına verilen teklif, Orman Kanununda değişiklik yapılmasını içeriyor. Teklife göre, bozuk veya verimsiz orman alanları; ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışmalarına konu edilecek. Bu alanlarda, mevcut türlerden gerekenler korunacak, aşılanacak ve rehabilite edilecek. Ayrıca, orman içi boşluk alanlar, bölgede doğal olarak yetişen türlerle ekim, dikim ve aşılama suretiyle imar-ihya ve rehabilite edilerek doldurulacak.
  Ağaçlandırılan, erozyon kontrolü yapılan imar-ihya ve rehabilite edilen sahalardan elde edilen odun dışı orman ürünleri; öncelikle bu sahaların bakımını gerçekleştiren köy tüzel kişiliklerine, tarımsal kalkınma kooperatiflerine ve yöre halkına tarife bedeliyle verilebilecek.

  GELİRLER ORMAN İÇİN KULLANILACAK

  Uslu tarafından TBMM Başkanlığına verilen diğer teklif ise Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Kanuna bir madde eklenmesini öngörüyor. Teklif, ormanlardan elde edilen gelirlerin; mevcut orman alanlarının artırılması ve geliştirilmesinde kullanılmasını öngörüyor.

  Teklifle, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğünün gelirleri; şunlardan oluşacak:
  -Orman Genel Müdürlüğünce ödenen Kurumlar Vergisinin yüzde 3'ü,

  -Orman Genel Müdürlüğünce yapılacak orman envali satışlarından; satış gelirlerinin yüzde 6'sı, arıtmalı orman envali ve dikili ağaç satışlarından, alıcıdan tahsil edilecek bedelin yüzde 3'ü, tahsisen yapılan orman envali satışlarından, alıcıdan tahsil edilecek bedelin yüzde 2'si,

  -Özel orman alanlarında verilen yapılaşma izinlerinde, onaylı bina yol ve tesis proje bedellerinin yüzde 1'i oranında alınacak paylar,

  -Orman Kanunu hükümleri gereğince verilecek izin veya irtifak haklarına dayanılarak, devlet ve diğer kamu tüzel kişileriyle özel ve tüzel kişilerce kar gayesi bulunmaksızın ve kamu yararına hizmetlerde kullanılmak üzere yapılacak tesislerin dışında her türlü tesisin proje toplam bedelinden orman sahasına isabet eden kısmının yüzde 2'si oranında alınacak paylar,

  -Ağaçlandırma amacıyla yapılan şartlı bağış ve yardımlar.

  Sağlanan gelirler, sadece tohum ve fidan üretimi ile ağaçlandırma, rehabilitasyon, erozyon ve çölleşmeyle mücadele çalışmalarının projelendirilmesi ve uygulanmasında kullanılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı