Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP'de hedef İzmir

  DHA- Elif DEMİRCİ/İZMİR
  26 Temmuz 2007 - 13:46Son Güncelleme : 26 Temmuz 2007 - 13:46

  İzmir'de AKP teşkilatları, seçim sonucunu değerlendirmek için toplandı. AKP İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel seçimleri işaret ederek, “İzmir'i istiyorum” sözünü emir olarak algıladıklarını ve tek hedeflerinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanmak olduğunu söyledi.

  AKP'nin İzmir milletvekilleri, milletvekili adayları ve il yöneticileri Balçova Termal Tesisleri'nde bir araya gelerek, seçim sonucunu değerlendirdi. AKP İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, yaptığı açıklamada 3 Kasım 2002 seçimlerinden yüzde 17 oy oranıyla üçüncü parti olarak çıkan AKP'nin korku ve endişe senaryolarına rağmen oy oranını yüzde 31.5'e çıkardığını belirterek, oy artışının yüzde 90'ların üzerinde olduğunu söyledi. Şengül, “Bu sonuçlar sevindirici olmasına rağmen tatmin edici değildir. Bizim hedefimiz tüm illerde olduğu gibi İzmir'de de AKP'yi birinci parti yapmaktır” dedi.

  ‘GÜNEYDOĞU'DA AKP'DEN BAŞKA PARTİ YOK’

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, seçimde idarede istikrar ve temsilde adaletin sağlandığını belirterek, AKP'nin Güneydoğu'da aldığı oylara dikkat çekti. Gönül, “Güneydoğu'da AKP'den başka parti yok. AKP büyük bir başarı kazandı. En çok oy aldığı il, yüzde 76 ile Bingöl, bir doğu ili. Diğer bağımsızların iddia sahibi oldukları illerde de AKP oyunu artırdı. Bu durum Güneydoğu ile ilgili yanlış yönlendirme heveslilerine de çok önemli bir ikazdı” dedi.

  ‘KİLİTLEYEN DEĞİL AÇAN PARTİYİZ’

  Devlet Bakanı Mehmet Aydın da seçim başarısının nedenlerini şöyle açıkladı:

  “Ne söyleyeceğimizi, nasıl söyleyeceğimizi çok iyi hesaplamıştık. Bilimsel verilerle konuştuk. Yaptıklarımızı anlattık, ortak dil yarattık. Çalışkan gayretli bir teşkilatımız vardı. ‘Değerlerimizi koruyacağız' dedik, bu tutuculuk değildir. Bu değerleri koruyacağız, çünkü o değerler bizim. Türkiye'yi birbirlerine açıyoruz. AKP'nin başarısı bu. Türkiye'de hayat felsefesi farklı katmanlar var. Bu katmanlar arasında yarış ve diyalog olması lazım. Türkiye'de herkesin bir öteki kesimle konuşuyor olması lazım. Türkiye yüzde 47 ile açan bir parti olduğumuzu kilitleyen, kapatan bir parti olmadığımızı gösterdik. Bu nedenle Bingöl'de de varız, Edirne'de de. Bu varoluş çok daha güçlü olacak. Başbakan'ın ‘İzmir'i istiyorum' sözü kısa bir süre sonra neden gerçek olmasın. Halkımız doğruyu görüyor.”

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel, sonucun tarihi olduğunu dile getirerek, seçimde oylarını artırdığını ileri süren CHP'nin DSP oyları çıkarıldığında oy oranının yüzde 16'lara gerilediğini iddia etti. Toplantı sonrası AKP İzmir milletvekilleri Vecdi Gönül, Mehmet Aydın, Nükhet Hotar Göksel, Taha Aksoy, Mehmet Tekelioğlu, Erdal Kalkan, İbrahim Hasgür, İsmail Katmerci ve Tuğrul Yemişçi, İzmir Adliyesi'ne giderek, Adalet Komisyonu Başkanı Şahabettin Akbay'dan mazbatalarını aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı