ANKARA HABERLERİ

AKP Yenimahalle’de oy patlaması yapacak

Hürriyet Haber
03.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Yenimahalle Belediye Başkanı Duyar, yaklaşan yerel seçimler öncesi iddialı konuşarak, "AKP yerel seçimlerde Yenimahalle’de oy patlaması yapacak" dedi.

Hürriyet Haber

YENİMAHALLE Belediye Başkanı Ahmet Duyar yaklaşan yerel seçimler öncesi iddialı konuşarak, "AKP yerel seçimlerde Yenimahalle’de oy patlaması yapacak" dedi. Duyar, "Yenimahalle’de AKP’den kim aday olursa olsun seçimi kazanamama derdi yok. Adaya göre bu oy oranı düşük olur, yüksek olur. Aday AKP’nin çıtayı ne kadar yükselteceğini belirler" diyerek yeniden aday olmak istediğinin sinyalleri verdi.

Duyar’ın Yenimahalle’de yaptıklarından, yapacaklarına, yerel seçimlerden, yeniden adaylıkla ilgili düşüncelerine kadar açıklamaları şöyle:

"Seçimlere daha altı ay var. Bir yerden bir şey kurtarmak ister gibi ’Ben adayım’ demeye gerek yok. İnsanlar sorumluluklarını en güzel en başarılı şekilde yerine getirsinler, getirdikten sonra bu ülkede başarılı hizmetler yapacak insanlar aranıyor zaten. Hizmet ettiğin halkın gönlünde yer bulduysan halk da ister parti de ister.

Yenimahalle halkıyla kaynaştığımızı düşünüyorum. Bunu böyle arzu ettiğim için değil, vatandaşın içine girdiğimizde vatandaşın sevgisinden, yaklaşımından anlıyoruz.

Sık sık anketler yaptırıyoruz, bu anketler bize ışık tutuyor. Vatandaşlara belediye hizmetlerinden memnun olup olmadıklarını, ne tür sıkıntılar yaşadıklarını soruyoruz. Bir bölgede aynı sıkıntılar varsa o soruna öncelik tanıyıp çözmeye gayret gösteriyoruz.

Siyasi tercih ikinci planda

Anketler önümüzü açıyor, eksiklerimizi gösteriyor. Bu konuda mütevazı olmak istemiyorum. Halkımızın belediye hizmetlerinden büyük bir memnuniyeti var. Eksiğimiz vardır, olması da doğal. 43 bin hektarlık bir alanda geç ulaştığımız yer olmuştur. Ama şunu net olarak söylüyorum, ’Onun siyasi tercihi farklı, bunun yaşam tarzı değişik’ diyerek hizmet ayrımı yapmadık. ’Yapmadınız, eksik bıraktınız’ diyenler olmuştur belki ama ’Şurada ayrımcılık yaptınız’ diyene rastlamadık.

Yerel seçimlerde vatandaşların siyasi düşüncelerini ikinci plana bıraktığını düşünüyorum. Anketler de bunu gösteriyor. ’Belediye başkanı çalışıyorsa, hizmet ediyorsa, benim tercihim olan partiden aday olmasa bile oy veririm’ diyen çok fazla insan var.

Aday oranı belirler

Yenimahalle’de şöyle bir gerçek var. Önümüzdeki yerel seçimlerde ben de aday olsam başka arkadaşımız da olsa çok net bir şekilde söylüyorum AKP’nin ’Yenimahalle’de seçimi alabilir miyiz?’ diye en ufacık bir tereddüdü söz konusu değil.

Bu ifadeler duygusal arzulara isteklere dayalı ifadeler değil. Tamamen bilimsel verilere, anketlere dayalı sonuçların göstergesi. Burada adaya göre oy oranı yüksek olur, düşük olur. Altını çizerek söylüyorum, aday kim olursa olsun, AKP’nin seçimi kazanamama derdi yok. Adaylar AKP’nin çıtayı ne kadar yükselteceğini belirler.

Yenimahalle’deki değişimin insanlar da farkında. Yapılanlara bakıyor, caddelerdeki, sokaklardaki ve parklardaki değişimi görüyorlar. Vatandaşlarımız ’2004 öncesi Yenimahalle, 2004 sonrası Yenimahalle’ ifadesini kullanıyorlar. Toplum geneliyle yanılmaz, toplum toptan hata yapmaz. Hizmetlerin karşılığını ve memnuniyetini partimiz seçimlerde görecek."

Bu ay içinde 61 açılış

DUYAR 11 Ekim’de Çayyolu’nda 8, 25 Ekim’de Yenimahalle genelinde 53 açılış yapacaklarını belirterek şunları söyledi:

"Bu ay içinde 61 açılış yapacağız. Bu 61 tesisin içinde parklar, rekreasyon alanlar, spor tesisleri, statlar, pazar yerleri bulunuyor. Bunlar sadece son 1 yıl içinde yapılan yerler. Çayyolu’nda 11 Ekim’de 8 tesisin açılışını yapacağız. Ardından Başbakanımızı davet ettiğimiz toplu bir açılışla Yenimahalle genelinde 53 tesisi açacağız.

Onun dışında kamuoyuyla paylaştığımız Kültür ve Kongre Sarayı’nın inşaatı hızla devam ediyor. Bu döneme yetişmeyecek. Sağlık Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz Batıkent Devlet Hastanesi’nin yapımı devam ediyor. Uzun yıllar Ankara’ya Yenimahalle’ye hizmet edecek 250 bin metrekarelik bir mesire alanı yapıyoruz. İlk etabını bu dönemin sonuna kadar bitirmeye çalışacağız ama ikinci etap yetişmeyecek gibi. Batıkent’te projesi tamamlanmak üzere olan kültür sarayı var. Yine Batıkent Devlet Hastanesi’nin yanında büyük bir semt polikliniği inşa edeceğiz. Adı semt polikliniği de olsa yarı hastane statüsünde."

Borç ve imar büyük sıkıntıydı

GÖREVE geldiği 2004 yılında en büyük sıkıntıyı belediyenin geçmişe yönelik borçları ve imar sorunu konusunda yaşadığını söyleyen Duyar bu sıkıntıları aştıklarını belirtti. Duyar şunları söyledi:

"Hizmetin önündeki en ciddi engellerin başında borç sıkıntısı ve hacizler geliyordu. Belediyenin üzerinde çok büyük bir borç yükü vardı. Bu yük kalkmadan hizmet olarak belediyenin önünün açılması mümkün değildi. Belediyenin gayrimenkullerinin ve hesaplarının üzerindeki hacizlerin kalkması lazımdı. Bu da belediyenin gelirlerini arttırıp, lüzumsuz giderleri kısıp, doğru yatırımlar yapmakla oluyor. Sonuçta 100 trilyonun üzerinde borcu olan belediye bu yükten kurtuldu. Borçsuz bir belediye yarattık. Yenimahalle Belediyesi itibarlı bir kurum haline geldi. Yenimahalle Belediyesi ekonomik yönden bir problemi olmayan bir kurum. Bu kurumlar için çok önemli bir gösterge. İlk zamanlar ihale yapıyorduk, ihaleye giren olmuyordu. Sağa sola ricada bulunuyorduk. Çünkü kurum itibar kaybetmişti. Girişimcilerde iş yapıp para alamama korkusu vardı. Şimdi bir ihale yapıyorsunuz, firmalar birbiriyle yarışıyor.

Diğer sıkıntımız ise İmar problemiydi. Şentepe, Demetevler, Macun, Yakacık, Çayyolu, Mehmet Akif, Çayyolu... Kısaca her yerinde imar problemi olan bir ilçeydi Yenimahalle. 5-10 yıllık değil, 35-40 yıldır çözülemeyen imar sorunları vardı. İnsanlar artık bıkmış, her gelen söz veriyor ama kimse sözünü yerine getirmiyor. Kuruma karşı güven kalmamıştı. Burası bir kamu kurumu, devleti temsil ediyor. İnsanların devlete olan güvenini kırmamanız lazım.

Toplamda 55 bin imar tapusu dağıttık. Diğer bir açılımı da 4 nüfuslu bir aileyi baz aldığımızda 220 bin insanımızı mutlu edecek bir çalışma yaptık. İmarla ilgili ufak tefek detaylar hariç Yenimahalle’de bir sorunumuz kalmadı."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AKP Yenimahalle’de oy patlaması yapacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı