Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP’ye kızıp yorgan yakma

  ANKARA
  29.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.04.2009 - 00:15

  Tayyip Erdoğan ve AKP bugün var, yarın yok. Türkiye-Azerbaycan dostluğu ise kalıcı. AKP’ye kızıp yorgan yakmayın.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye’nin "Ermenistan ile bir yol haritasında mutabakat sağladık" açıklamasına rağmen ABD Başkanı Barack Obama’nın 1915 olaylarıyla ilgili "Büyük Felaket" tanımı yapmasına "AKP iktidarı ne zaman masaya otursa, kalkarken cebi boşalmış oluyor" sözleriyle tepki gösterdi. Baykal, dün grup toplantısında şu mesajları verdi:

  Obama aslında soykırım görüşünü ifade etmiştir, bu konuda ’Görüşüm değişmedi’ demiştir. Ermenice bu konuda kullanılan standart ifadeyi kabul etmiştir. Bunu da Türkiye ziyaretinden hemen sonra yapmıştır.

  Ermenistan’la ilişkilerimiz düzelmedi ama Azerbaycan’la ilişkilerimiz bozuldu. Başbakan süreçte, kızgın, emredici, kumanda edici bir üslubun içine girmiştir. Ben uzun zamandır ’Cumhurbaşkanı Bakü’ye gitsin’ diyorum. Başbakan o sırada Türkiye’ye gelen Azerbaycan heyetleri için ’Fitne’ diyor. Bu Başbakan’a yakışmaz. Başbakan’ın bu sözü için Azerbaycanlılardan özür diliyorum. Tayyip Erdoğan ve AKP bugün var, yarın yok. Türkiye-Azerbaycan dostluğu ise kalıcı. AKP’ye kızıp yorgan yakmayın.

  AKP iktidarı ne zaman masaya otursa, masadan kalkarken cebi boşalmış oluyor. ’Kazan- Kazan’ diyoruz, süreç ’Kaybet-Kazan’ şeklinde tamamlanıyor. Kaybeden Türkiye oluyor. Ermenistan’la ilişkimizde de böyle oldu. Obama’nın konuşmasından ’Büyük felaket’ tanımı çıktı. Azerbaycan’ın kırgınlığı ortada! Başbakan, ’Rasmussen NATO Genel Sekreteri olmamalı’ dedi, ardından Rasmussen’e oy vererek masadan kalktı. Fransa’nın NATO’nun askeri kanadına geri dönüşü söz konusu olunca Fransa’nın müzakerelerle ilgili tavrı yumuşatılabilir umudu içindeydik. Obama’nın ’AB’ye Türkiye’yi de alın’ sözüne Sarkozy ’O bizim bileceğimiz iş’ yanıtını verdi.

  Şimdi sıra Kıbrıs’ta. Kıbrıs’ta muhalefet iktidar oldu. Başbakan, Derviş Eroğlu’na yönelik ağır ifadeler kullandı. Yakışıyor mu? Böyle diplomasi olur mu? Etrafınızdaki monşerlere sorun bakalım olur mu?

  Hürriyet’i gösterdi

  CHP Lideri Deniz Baykal, dün grup toplantısında Almanya’dan gönderilen Deniz Feneri dosyasıyla ilgili konuşurken elinde Hürriyet’in dünkü sayısı vardı. Baykal, Frankfurt Basın Sözcüsü Dorris Müller Scheu’nun "Tek dosya var. Türkçe yollandı" şeklindeki sözlerinin ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in açıklamasının yer aldığı Hürriyet’in sayfasını, CHP’li milletvekillerine ve basın mensuplarına gösterdi.

  O bakan derhal ayrılsın

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Türkiye aylardır ’Deniz Feneri’ dosyasının tercüme edilmesini bekliyordu. Bunu söyleyen Adalet Bakanıydı. Şaka gibi bu ya! Türkiye’ye yakışıyor mu? Derhal o Adalet Bakanı’nın oradan ayrılması lazım, derhal" dedi. Baykal, şunları söyledi: 70 milyonu aldatmaya kalkacaksınız, metnin Türkçe geldiği Almanya’dan ortaya çıkacak. Siz o sanıkları kollayacaksınız diye Türk halkına bu kadar kaba bir yalan söylenmesine nasıl göz yumulur? Bu yalan ortaya çıkınca o insanın, Adalet Bakanı olarak ortada dolanması Türk halkına hakaret değil midir? Aranan 16 kişi var. O 16 kişi ile ilgili bilgi istiyor Almanya. Niye bu kadar telaş içindeler anlayamıyorum. "

  Soru önergesi

  CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Almanya’da karara bağlanan Deniz Feneri dava dosyasının, Türkiye’ye Türkçe mi yoksa Almanca mı gönderildiğinin açıklanmasını istedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı