Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

AKP’vari laikliğe Avrupa’nın bakışı

<B>FRANSA </B>Meclis Başkanı <B>Jean Louis Debre,</B> Başbakan <B>Erdoğan’</B>la yaptığı görüşmenin sonunda sürpriz bir soru soruyor:

‘Sayın Erdoğan, laiklik konusundaki görüşleriniz nedir?’

Erdoğan
beklemediği bu soruyu kısa bir süre düşündükten şöyle yanıtlıyor:

‘Biz laikliği sizden öğrendik ama şimdi sizden ilerdeyiz.’

Debre
bir yorum yapmadan vedalaşıp ayrılıyor.

Ancak Debre bu konuda görüşlerini açıklamamış olsa bile, Fransa’nın laiklik konusunda AKP iktidarı için derin kuşkular duyduğunu herkes biliyor.

Anımsatalım, Erdoğan ve bazı bakanların Fransa ziyaretinde Paris’in eşler için protokol hazırlamadığı son anda öğrenilmişti.

Chirac yönetimi, Başbakan ile bakan eşlerinin tesettürlü olmalarının Fransız halkı tarafından hoş karşılanmayacağını bildiği için diplomatik dille ziyaretin eşsiz gerçekleşmesi gerektiği mesajını Türk Dışişleri’ne vermişti.

Mesaj alındı ve eşlerin gezileri son anda iptal edildi.

Türkiye açısından kritik bir dönemde yapılan bu çok önemli resmi gezinin, eşlerin giyim kuşamı yüzünden Fransız halkı üzerinde oluşacak olumsuz imajın gölgesinde kalması da böylece önlenmiş oldu.

* * *

Her fırsatta anlatmaya çalışıyoruz. Laiklik anlayışı konusunda Avrupalılar ile AKP iktidarı arasında derin anlayış farklılıkları var.

Erdoğan’ın Debre’ye ‘Laiklik konusunda sizden ileriyiz’ sözleri gerçekleri yansıtmıyor.

Batılılar için laiklik, çağdaş demokrasinin vazgeçilmez bir değeridir.

Demokratik özgürlükleri kullanarak laikliğin ortadan kaldırılmasına da kesinlikle izin vermezler.

Örneğin kadınların örtünmesi, önlerine çeşitli engeller konarak toplum yaşamından soyutlanması Batı’nın laiklik anlayışıyla bağdaşmaz.

Siz istediğiniz kadar ‘Kadınlar bizim başımızın tacıdır’ deyin, Batı bunu yutmaz.

30 yılı aşkın bir süredir Fransa’da yaşayan okurum Suha Bingöl’ün değerlendirmeleri de bunu doğruluyor:

‘3 Kasım seçimlerinden çıkan sonuçlardan sonra Avrupalıların Türkiye hakkındaki düşünceleri toptan değişmiş ve AB’nin Türk politikası belirginleşmiştir. Seçimin ertesi günü tüm Fransız dostlarımız arayıp sonuçlara inanamıyorlar, doğru olup olmadığını soruyorlardı. Daha sonraki günlerde televizyonlardaki Türkiye ile ilgili programlarda Başbakan ve bakanların eşlerinin giyimleriyle ilgili görüntüler sürekli yer aldı.’

* * *

Başbakan Erdoğan’ın Debre’ye ‘Laiklik konusunda biz sizden ileriyiz’ sözüne bir yerde katılıyorum.

Bu söz Atatürk dönemi kastediliyorsa doğrudur. O dönemde Türkiye hem laiklik, hem kadın hakları açısından gerçekten de birçok Avrupa ülkesinden çok daha ilerdeydi.

Ama bu aydınlanma dönemi 1950’de durdu. Ondan sonraki yıllarda giderek geriye gitti.

Son iki yıldır, yani AKP iktidarı ile de doruğa ulaştı.

Bu gerçekleri Avrupalılar gayet iyi biliyorlar. O nedenle Tayyip Erdoğan kendilerinin laik olduğunu istediği kadar iddia etsin.

Laiklik lafla olmuyor. Bu bir dünya görüşüdür, çağdaşlık değerlerini benimsemektir.

Kadının örtünmesini savunarak, onu toplum yaşamından dışlayarak, zinayı suç sayarak, içkiyi yasaklayarak, çağdaş eğitimi din ağırlıklı eğitimle sulandırmaya çalışarak, tarikatları güçlendirerek, ılımlı İslam rejimini yerleştirmeye çalışarak laik ve demokrat olunamaz.

Erdoğan ve arkadaşlarının Avrupalıların bunları bilmediklerini zannettiklerini sanmıyorum.
X