Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

AKP üyelik yarışında Atatürk’e sarılıyor

<B>DIŞİŞLERİ </B>Bakanı Abdullah Gül broşüre yazdığı önsözde Atatürk’ün, ‘yurtta barış, dünyada barış’ deyişini anımsatıyor. Türkiye’nin benimsediği bu ilkeyi dünyaya taşımayı amaçladığını vurguluyor.

Türkiye son zamanlarda görüştüğü her ülkeye, bir hedefini açıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi için geçici üyelik!.. Anılan konseyin Çin, Rusya, Amerika, İngiltere ve Fransa’dan oluşan sürekli üyeleri dışında, geçici üyeleri var. Geçici üyeler Güvenlik Konseyi’ne iki yıllığına seçiliyor.

2009 ve 2010 için geçici üye adaylarından biri de Türkiye. Seçim 2008’de. Daha zaman olmasına rağmen, Ankara şimdiden diplomatik atakta. Hem Başbakan Erdoğan, hem Dışişleri Bakanı Gül, bu yönde yoğun çaba harcıyor.

KOZLARDAN BİRİ

Dışişleri Bakanlığı üyelik açısından amaçları içeren bir broşür bastırıyor. 12 sayfalık renkli ve İngilizce broşür öz, derli toplu.

Türkiye’nin tarihsel ve kültürel zenginliklerinden örneklerin yer aldığı fotoğraflar, Türkiye’nin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlar anlatılırken, sürekli olarak vurgulanan bir kavram var: Barış!..

En genel hatlarıyla, birer cümleyle aktarılan özellikleri arasında altı çizilen noktalardan biri de şu: Çoğulcu, laik ve demokratik bir ülke!..

Dünyadaki ülkelerin önem verdikleri bu kural, broşürün ilk sayfasında!..

AKP iktidarının değişik görüşleri nedeniyle, içerde zaman zaman şiddetli tartışmaların kaynağı olan laisizm, aynı iktidarın yurtdışındaki kozlarından biri!..

ATATÜRK’TEN ALINTILAR

Broşürde Atatürk’ün 1933 ve 37’de söylediği ünlü sözlere de yer veriliyor:

‘Güneşin doğuşunu nasıl görüyorsam, mazlum milletlerin doğuşunu da öyle görüyorum. Onların bağımsızlık ve özgürlüklerine kavuşacaklarına hiç kuşkum yok.’

Birinci Dünya Savaşı sırasında Gelibolu’da ölen yabancı askerler için söylediği sözler:

‘Hayatlarını burada kaybeden kahramanlar şimdi dost bir ülkenin topraklarında yatıyor. Şimdi bu topraklarda yan yana yatan John ile Mehmet arasında bizim için fark yoktur. Oğullarını buraya gönderen anneler, göz yaşlarınızı silin, hayatını bizim topraklarımızda kaybeden oğullarınız, şimdi bizim oğullarımızdır.’

İnsanlık dersleri Atatürk’ten!.. Dünyaya bir kez daha anımsatmak üzere. Güvenlik Konseyi için üyelik yarışında, Atatürk’e sarılıyor AKP!..

ÜYE OLURSAK

Üye olduğu takdirde, Türkiye’nin neleri hedeflediği ana başlıklar halinde veriliyor:

‘- Uluslararası barış ve güvenliği korumada artan bir rol.

- Uzlaşmazlıklara anlayışlı yaklaşım ve kabul edilebilir çözümler.

- Teröre karşı mücadeleyi güçlendirme.

- İnsan hakları ile temel özgürlüklerin korunması ve ileri götürülmesinde aktif katkı.

- Uluslararası insan hakları hukukunu geliştirme.

- Kadın-erkek eşitliğini yaygınlaştırma, bunu B.M. içinde ve bağlı kuruluşlarında eşit temsille güçlendirme.

- Güvenlik Konseyi karar alma süreci ile çalışma yönteminde daha fazla şeffaflık ve etkinlik.

- Farklı bölgelerde yaşayan ulusların ortak çıkarlarını gözetme.’

Türkiye bu ilkelerle BM’de ezici çoğunluk oluşturan orta halli ülkelere sesleniyor.

İRLANDA VE AVUSTURYA

BM’de ülkeler bulundukları coğrafyaya göre, guruplara ayrılıyor. Asya Grubu, Afrika Grubu gibi. Türkiye, Avrupa Grubu’nda.

Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine 2008’de Avrupa Grubu’ndan tek bir ülke seçiliyor. Bu grupta Türkiye’nin yanı sıra, İrlanda ve Avusturya da aday. Yarış bu üç ülke arasında.

Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı broşürün arka kapağında, tarihin ilk yazılı anlaşmasının fotoğrafı var. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Hititler’le Mısırlılar arasındaki Kadeş Anlaşması’nın fotoğrafı.

Türkiye uluslararası atakta!..
X