"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

AKP’nin taktiği oyalama ve devşirme

CHP Diyarbakır İl Başkanı Haşim Özkoyuncu, Kürt sorunu ile ilgili ilginç bir konuşma yaptı Kurultay’da...

SODEP ve SHP’nin il başkanlıklarından sonra CHP’de de ikinci kez il başkanlığını üstlenmiş olan Özkoyuncu, bu sorunun tarihin hiç bir döneminde azalmadığını aksine artarak devam ettiğini ve bugün de ‘çıkmaza’ girdiğini belirterek AKP’ye ağır eleştiriler getirdi.

Özkoyuncu’nun konuşması özetle şöyle:

30 yılı kaplayan çatışmaların da etkisiyle oluşan savaş dili, kist haline geldi. Çatışma ve sindirme politikaları, AKP iktidarında artarak devam etti, AKP bu politikalarının yanına bir de ‘oyalama’ ve ‘devşirme’ siyaseti eklendi.

AKP’nin, ‘Kürt kimliği’nin tanınması ve kültürel hakların verilmesi gibi vaatlerin basit birer ‘seçim taktiği’ olduğu anlaşıldı. Şehir yapılanması iddiasıyla 6 binden fazla kişi tutuklandı, nerede ise bir sürek avı başlatılarak halk ajite edildi.

BİZ TÜRKİYEYİZ

Diyarbakır surlarından uzanan barış eliyle size geldim. Türkiye yurttaşlığı bilinciyle, bin yıllardır birlikte yaşadık. Asırlarca da birlikte yaşama inancıyla sizlere geldik. Biz Diyarbakır, Edirne, Rize, Burdur, Antalya, İzmir, Manisa, Bursa, Kırşehir, Yozgat, Erzurum Sivas... olduk. Elele verdik Türkiye olduk. Kürt sorununun çözümü ve sorunlarını Karadenizli, Trakyalı, Egeli, Akdenizli, İçanadolulu partili yoldaşlarımızdan bekliyoruz. Artık şu bilinmelidir ki, Kürt sorunu Diyarbakır’ın, Diyarbakırlıların sorunu olmaktan çıkmıştır. Sorun Türkiye sorunudur, Türkiyelilerin sorunudur. Bu sorunu ancak ve ancak Cumhuriyetin kuruluşunda Kürtlerle omuz omuza vererek gerçekleştiren Mustafa Kemal’in kurduğu CHP çözecektir.

Kürt sorununun çözümü yalnızca etnik bir yapının sorununun çözümü değil, Türkiye halkının, demokrasinin, özgürlük sorunlarının çözümüdür.

Kimlerin niçin, kimler tarafından öldürüldüğüne bakmadan Meclis’te Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurularak, Uğur Mumcu, Musa Anter, Bahriye Üçok,

Uğur Kaymaz ve Vedat Aydın’ın katilleri bulunup toplumun önüne çıkartılarak Türkiye’ye barışı getirmeliyiz.

Sevdamız Türkiye olsun, halkın iktidarı için yolumuz açık olsun.

CHP PM seçimlerinde neler oldu

Kılıçdaroğlu’nun ‘korsan’ listelere ihtiyacı yoktu

CHP’nin 34. Kurultayı gene ayıplarla geçti... Eski bazı kurultaylardan ne farkı vardı? Tertipler yapıldı, oyunlar oynandı. Umut bekleyen partililer yine yılgınlığa kapıldı.

Partinin hala bir ‘sistematiğe’ oturtulmadığı görüldü; üyeler ve delegeler anlamsız bir şekilde birbirine düşürüldü.

Ne için? 1.5 yıl sonra yapılacak yerel seçimlerde yer elde etmek ve ‘adaylık’ satmak için mi? CHP’den Cumhurbaşkanı seçmek için mi, milletvekili sıralarında yer edinmek için mi?

Ne yazık ki, bu çekişmelerin içyüzünü bu kurultayda gördük.

Kılıçdaroğlu 98 kişilik ‘Demokrasi ve Değişim’ başlıklı anahtar liste çıkarıyor; ardından 52 kişilik ‘Demokrasi ve Değişim’ adlı bir başka liste çıkarılıyor; ondan sonra da bunların ‘korsanları’ hatta bunların da ‘korsanları’ dağıtılıyor. ‘Anahtarın’, ‘anahtarları’ bunlar... Beyazı, sarısı, mavi listelerin aynı matbaada basıldığı anlaşılıyor. Kurultay salonuna Genel Merkez’in bazı çalışanları getiriyor bunları... ‘Önder Sav’ın denilen ancak esas ‘muhalefetin’ listesi de, isimlerde bir başka benzerlik taşıyor.

Genel Başkan, kendi listesini twitter’dan, SMS’lerden yayınladığı mesajlarla savunuyor. Ama çok kişi bunu kuşkuyla karşılıyor; Kılıçdaroğlu’na bazı gizli hizipçilerin kazık attığını söylüyor.

‘ÇETENİN İŞİ’

Ercan Karakaş da böyle düşünüyor. “CHP’de güven duygusu zedelenmek isteniyor. Kılıçdaroğlu’nun listesinden sonra çıkarılanlar sahte” diyor.

Bir başka delege “Bunlar çetenin işi” diye konuşuyor. Son anda listeden ismi çıkarılan Fikri Sağlar “Bana oyun oynandı, Genel Başkan hani bana beraber çalışacağız demişti” diye tepkisini aktarıyor. Sağlar’ın önünü Mersin Belediye Başkanı Macit Özcan kesmiş! Nihat Matkap’ın, bir telefon konuşmasında “Sarı listeye oy verin” dediğini duyduğunu söylüyor Sabri Ergül...

Erdoğan Toprak’ın çıkardığı iddiaları da var.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, bir gün önce rakipsiz olarak seçilmiş, bu oyunlar niye yapılır? Bırakın delegeler özgür iradelerini kullansın anlayışı ne yazık ki körelmiş bazı kafalarda!

Bu demokrasi dışı yöntemi önce Özal açtı, sonra Baykal üzerine atladı, Erdoğan da üzerine oturdu!

Ünlü müteahhit Yağcı listede

Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı PM listesinde işadamları da yer alıyor. Mardin kökenli olan Mehmet Necati Yağcı ünlü bir müteahhit. Herkes kendisini övdü. Aileden CHP’li olduklarını söylüyor. Ankara merkezli Zafer İnşaat’ın sahibi. Türk Cumhuriyetlerinde ve Yemen’de bazı devlet başkanlıkları binalarını yapmış. Kılıçdaroğlu’nun önemsediği Bursa’lı işadamı Erdal Kapsansel’in ismini listelerde göremedik.

Baykal döneminde CHP’de PM üyeliği yapan Prof. Örsan Öymen, bu kez de PM üyeliği için başvurdu. Galatasaray Lisesi’nde felsefe profesörü olan Öymen,
sosyaldemokratchp.org adlı bir site kurduğunu söyledi.

19 YAŞINDA ADAY

Kurultay öncesinde annesi vefat eden ve hamile eşi çocuğunu düşürmesi üzerine perişan olan eski milletvekili Çetin Soysal dün öğleden sonra Kurultay çalışmalarına katıldı. Bu üzüntü içinde ‘Korsan listeler’in kurbanı olacak mı acaba? Aynı şekilde Hurşit Güneş’de darbe görür mü?

Anahtar listede en genç aday İzmir’den çıktı. 18 yaşını doldurduktan sonra Konak örgütüne üye olan Sıla İşi, Kılıçdaroğlu’nun ‘gençlere fırsat verme ve partiyi gençleştirme’ politikası doğrultusunda aday gösterildi. Geçen dönem kapatılan Seyrek beldesinin belediye başkanı, gazeteci kökenli Nurgül Uçar’ın ismi 100 kişilik listede yeralırken, daha sonra çıkarılan 52 kişilik listede yer almadığı görüldü. Sosyal antroplog Ayhan Akdemir (37) Harvard mezunu ve Prof. Sencar Ayata’nın öğrencisi olduğu öğrenildi.

FİKRİ SAĞLAR GÖSTERİLMEDİ

Ali Özcan, Celal Doğan, Yüksel Çakmur, Fikri Sağlar, Sabri Ergül gibi isimler çarşaf listede yeralmadı. Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve İlhan Cihaner’in isimleri neden yoktu? Anahtar listede İstanbul eski İl Başkanı Cemal Canpolat’ın önceki gece telefonla yapılan davet üzerine listeye konuldu. Eski PM üyesi Ali Kılıç da vardı listede...

X