Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP’nin mağduriyet kozunu elinden aldık

  Süleyman DEMİRKAN / ANKARA
  29.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Partilileri toplayıp seçim sonuçlarını değerlendiren MHP lideri Bahçeli, AKP’nin seçim meydanlarında cumhurbaşkanlığı konusunda ağlayarak mağduriyet edebiyatı yaptığını savundu. Bahçeli "Meclis’e girme kararıyla AKP’nin mağduriyet kozunu elinden aldık" dedi.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında Meclis’e girme kararını, partililere "Başbakan Erdoğan ve AKP’nin ’mağduriyet’ kozlarını ellerinden aldık" diyerek anlattı. AKP’nin seçim meydanlarında "salya-sümük ağlayarak" cumhurbaşkanlığı konusunda "mağduriyet edebiyatı" yaptığını savunan Bahçeli, "AKP’nin 367 toplantı yeter sayısını ’ağlama duvarı’ haline getirtmeyeceğiz" dedi. Bahçeli, dün partisinin önce il başkanlarıyla, ardından Merkez Yönetim Kurulu ve yeni seçilen milletvekilleriyle toplantı yaptı. Birer saat süren toplantılarda seçim sonuçlarını değerlendiren ve yeni döneme ilişkin görüşlerini dile getiren Bahçeli, "Krizden beslenen parti olmayacağız" diye konuştu.

  EKİMDE SÖYLEMİŞTİK Sandıktan çıkan millet iradesinin AKP’ye 341 milletvekili ile tek başına iktidar olanağı verdiğini anımsatan Bahçeli, MHP’nin baştan beri bu konuda tutarlı bir politika izlediğini savundu. Bahçeli, "AKP’liler kendi çıkardıkları adayı Cumhurbaşkanı seçsinler. Halktan bu yetkiyi aldılar. Biz, seçimden çok önce, 29 Ekim 2006’da yaptığımız açıklamada, ’Erken seçimde AKP birinci çıkarsa Cumhurbaşkanı’nı onlar seçsin’ dedik. Siyasi tutarlılığın gereğini yaptık" diye konuştu.

  SORUMLULUK AKP’DE MHP’nin, Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında Genel Kurul’da bulunmasının, onların sorumluluğuna ortak olduğu anlamına gelmediğini anlatan Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’ne layık bir cumhurbaşkanı adayını belirleme ve seçme sorumluluğunun Başbakan Tayyip Erdoğan ve partisi AKP’nin olduğunu kaydetti. Bahçeli, "Biz, AKP’nin sorumluluğuna ortak olmayız. Genel Kurula gireriz, ancak oy vermeyiz. Kendi adayımızı da çıkarabiliriz" dedi.

  MHP MYK ve Parti Grubu toplantısında, Cumhurbaşkanlığı sürecinde izlenecek politikayı belirleme yetkisi, MHP Başkanlık Divanı ve Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye verildi. Önümüzdeki hafta toplanacak Başkanlık Divanı’nda da yetki "tek adam" Bahçeli’ye verilecek. Bahçeli, sembolük de olsa MHP’nin Cumhurbaşkanı adayını belirleyip açıklayacak.

  MHP BAŞARILI Bahçeli, MHP’nin aldığı oyun her şeye rağmen "başarı" olduğunu belirterek, AKP’nin ezici üstünlük sağlamasını ise Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecindeki 367 tartışması, Genelkurmay bildirisi, mağduriyet edebiyatı, kamu imkanlarının sınırsız kullanılması faktörlerine bağladı.

  NİYE DÖVÜŞELİM MHP’nin Kürtçe konuşan vatandaşlarla sorunu olmadığını, bölücülüğe karşı olduğunu vurgulayan Bahçeli, DTP’lilerle kavga edecekleri yönündeki değerlendirmeler için, "1991’de TBMM’de Kürtçe yemin etmeye kalkıştılar. Umuyoruz, aynı hatayı tekrarlamazlar. Türkçe yemin ederlerse, hiçbir sorun çıkmaz" diye konuştu.

  PARTİDE TEK SES Toplantılarda Bahçeli dışında kimse söz almadı. Öğleden önceki İl Başkanları toplantısı sonrasında ise Genel Merkez girişinde İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu ile eski MHP Malatya Milletvekili Namık Hakan Durhan arasında küfürlü kavga yaşandı.Partililerin araya girmesiyle önlenen kavganın, selamlaşmadan çıktığı belirtildi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı