Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP, MHP rahatsız CHP ise çok memnun

  Hürriyet Haber
  23.10.2008 - 01:02 | Son Güncelleme: 23.10.2008 - 01:02

  ANAYASA Mahkemesi’nin türbanla ilgili gerekçeli kararı, siyasette tartışma yarattı. AKP yöneticileri, kararın TBMM’nin yasama yetkisine yeni kırmızı çizgiler getirdiğini savunurken, MHP’den "Bu karar milleti rahatsız eder", CHP’den ise "Her dediğimiz çıktı" değerlendirmesi geldi. Siyasilerden, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararıyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

  Mehmet Ali Şahin (Adalet Bakanı): "Anayasa Mahkemesi’nin daha önce YÖK Kanunu’nda yapılan değişiklik, bazı siyasi partilerle ilgili açılmış olan davalarla ilgili verdiği kararlarda zaten üniversitelerde kılık kıyafetle ilgili oluşmuş bir görüşü ve yaklaşımı vardı. Sanıyorum, bu konuda da bu görüş paralelinde bir karar verdi. Ama işin asıl diğer yönü, ’Artık yasama organı, hür ve bağımsız iradesiyle Anayasa değişikliği yapamaz mı?’ konusu Türkiye’nin gündemine geldi."

  Bekir Bozdağ (AKP Grup Başkanvekili): "Anayasa Mahkemesi TBMM’nin yasama yetkisine yeni kırmızı çizgiler getirmiştir. TBMM’nin Anayasa’yı değiştirme veya Anayasa yapma yetkisi artık Anayasa Mahkemesi’nin onayına tabi kılınmıştır. Anayasa Mahkemesi, sadece değiştirilmesi teklif edilemeyen maddeler değil, diğer bütün maddelerin değişmez veya değiştirilmesi teklif edilemez olup olmadığını tespit etme yetkisini almıştır. Mahkeme yeni yetkiler devşirmiştir, bu da demokrasimizin önüne, hukuk devletine yeni engeller anlamına gelmektedir."

  Mehmet Şandır (MHP Grup Başkanvekili): "Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı milletin vicdanında rahatsızlık uyandırır, toplumda ayrışmaya neden olur. Yürütme ve yasama anayasadan kaynaklanan yetkiler millet adına kullanılmaktadır. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı millet vicdanında rahatsızlık uyandıracaktır. Başörtüsünden dolayı okuma özgürlüğü elinden alınan çocuklarımızın insanlarımızın dışlanmasına, rejime hukuka devlete toplum düzenine karşı kinlenmesine neden olan bu kararı faydalı bulmuyoruz."

  Hakkı Süha Okay (CHP Grup Başkanvekili): "Anayasa Mahkemesi’nin kararında, her dediğimizin teyit edilmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak maç kazanma sevinci içinde değiliz. Yasamanın görev alanına müdahale edildiği görüşleri var. Demokratik ülkelerde yasamanın her şeyi yapma hakkı yoktur. Yasama sınırsızdır diye bir şey yoktur. Yasamanın sınırları anayasa ile belirlenmiştir."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı