Gündem Haberleri

  AKP’liler Gül için tam kadro Meclis’te

  Nuray BABACAN / ANKARA
  01.10.2008 - 00:14 | Son Güncelleme:

  TBMM yeni yasama yılına bugün yapılacak törenlerle başlıyor. AKP yönetimi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Meclis açılışındaki konuşması nedeniyle millletvekillerini, telefonlarına gönderdiği, "Meclis’in açılışı nedeniyle Genel Kurul’da bulunun" mesajıyla Ankara’ya çağırdı. Bugün resmi açılışı yapılacak olan TBMM Genel Kurulu, 7 Ekim’e kadar bayram nedeniyle çalışmalarına ara verecek.

  Tezkere 8 Ekim’de

  Hükümet, bayramın ardından yeni dönem çalışmalarına başlayacak olan TBMM’nin ilk ayının acil gündemini şimdiden belirledi. Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye yapılan terör eylemlerine karşı, TSK’nın sınır ötesi harekatına imkan veren tezkere, 8 Ekim’de Meclis’te görüşülecek.

  Tezkere görüşmelerinin hemen ardından öğrenci affı Genel Kurul gündemine getirilecek. AKP yöneticileri, uygulama açısından öğrenci affına ilişkin düzenlemelerin Meclis’in ilk haftasında yasalaşması gerektiğini söylediler. Affın süresinin komisyonda önergeyle genişletilmesi bekleniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, kurmaylarıyla yaptığı toplantıda affa karşı çıkan yorumların anımsatılması üzerine, "Ben okumak istiyorum, bana bir kez daha şans verin’ diyen bir öğrenciye ’Sen okuma’ demeyi içime sindiremiyorum. Bunun suistimal edilmemesinin de önlemi alınmalı" dedi.

  AKP, uluslararası toplantıya yetişmesi için Dünya Su Forumu Yasa Tasarısı, Mayınların Temizlenmesi Yasa Tasarısı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bazı maddelerini veto ettiği Elektrik Piyasası Yasa Tasarısı ile Vatandaşlık Yasa Tasarısı’nı acil olarak çıkarmayı planlıyor. AKP’nin yeni çalışma takvimi muhalefet partileriyle de paylaşıldı. Meclis, 17 Ekim’den itibaren de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe maratonuna başlayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı