ANKARA HABERLERİ

AKP’li Başkandan AKP’ye pergel hesabı suçlaması

Metin ÖZDEMİR/DHA
21.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 20.10.2008 - 20:15

Polatlı İlçesi’nden alınarak, 11 köyü ile birlikte 200 bin dekar hazine arazisine sahip Temelli Beldesi’nde, belediyenin kapatılarak köyleriyle birlikte Sincan’a bağlanmasının altında, gayrimenkul rantı olduğu iddia edildi.

Metin ÖZDEMİR/DHA

AKP’li Belediye Başkanı Alaattin Türkoğlu, arsa satışları için Sincan’dan izin alamadıklarını, ancak Temelli ile aynı statüde olan Yenikent’te sürekli olarak arsa satıldığını belirtti. Başkan Türkoğlu, tek umutlarının Anayasa Mahkemesi olduğunu belirtti.

İnce hesap 2004’te başladı

Halk arasında ’Pergel Yasası’ olarak bilinen 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu uyarınca, 23 Temmuz 2004 tarihinde, yarı çapı 50 kilometre olan beldeler ve köylerin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanması ile uzun vadeli ince bir hesap yapılarak bölgenin arazi rantına göz dikildiğini öne süren Başkan Alaattin Türkoğlu, "Biz Büyükşehir Kanunu çıktığında, önce durumu anlayamadık, ancak kanunun uygulanmaya başlamasıyla bir takım hesapların olduğunu fark ettik" dedi.

Bunun üzerine 5216 sayılı kanunda Büyükşehir’den çıkmak için kendilerine bir hak verildiğini hatırlatan Türkoğlu, İçişleri Bakanlığı’na bu konuda dilekçe verdiklerini, belediye meclisi olarak alınan kararı sunduklarını, ancak kendilerine herhangi bir yanıt verilmediğini söyledi.

Köyler siyasi kararla gitti

Temelli Belediye Başkanı Alaattin Türkoğlu, 5216 sayılı kanunda yarı çapın 50 km. olarak belirlenmesine karşın, 60-70 kilometre mesafedeki köylerin de Büyükşehir’e mahalle olarak bağlandığını söyledi.

Türkoğlu, "Örneğin, Beyobası köyümüz 50 km. sınırı bu köyümüzün arazisinin ucuna kadar geliyor. Mesafe, araziye birkaç yüz metre girdi diye, köyün tamamını Büyükşehir’e bağladılar. Aynı şekilde onbinlerce dönüm hazine arazisi olan Girmeç, Hisarlıkaya gibi birçok köyümüz yasada öngörülen 50 km. sınırına uymadığı halde Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandı" dedi.

Planın 2’nci aşaması kapatma

Temelli’nin, konut ve sanayi alanında Ankara’nın tek planlı ve uydukent niteliğindeki yerleşim yeri olduğunu, 650 bin nüfusa göre planlandığını, bu nedenle Ankara’nın gözde gayrimenkul rant bölgesi haline geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Alaattin Türkoğlu, "Bizim ilk etapta anlayamadığımız planın, belediyemizin kapatılarak Sincan’a bağlanmasıyla ne kadar ince plan olduğu ortaya çıkmıştır. Kapatılmada esas tutulan nüfus konusunda beldemizin sorunu yoktur, 8 bin nüfusumuz vardır. Tamamen siyasi bir iradenin ipoteği altına girdik ve kapatıldık" dedi.

Uzun vadeli planın 2’nci aşamasını 5747 sayılı kanunla uygulandığını söyleyen Türkoğlu, Temelli’nin rant çevrelerine adeta peşkeş çekildiğini öne sürdü.

200 bin dekar hazine arazisi

Temelli ve 11 köyde yaklaşık 200 bin dekar hazine arazisi olduğunu belirten AKP’li Başkan Türkoğlu, toplamda ise 460 bin dekarlık arazi bulunduğunu vurguladı. Türkoğlu, köylerin mahalleye dönüştürülmesiyle köylünün hazine arazisi üzerinde hiç hak talep edemediğini, hazine arazilerinin kullanımı ve imar planlarının tamamen Büyükşehir Belediyesi’ne geçtiğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AKP’li Başkandan AKP’ye pergel hesabı suçlaması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı