Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP kadın başkan adaylarını tarıyor

  Nuray BABACAN/ANKARA
  14.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP, 1.5 yıl sonra yapılacak yerel seçimlerde, "kadın belediye başkanlarının" sayısını artırmak için üç program başlattı.

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın "Yerel yönetimlerdeki kadın sayısı artırılsın" talebi üzerine AKP Kadın Kolları Başkanlığı, partideki diğer birimlerle işbirliği yaparak üç proje ortaya koydu. Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, referandumdan sonra "Siyaset Akademisi" çalışmaları çerçevesinde, "Yerel yönetimlerde ve yerel kalkınmada kadının önemi" konulu toplantı yapacaklarını belirtti. Bu toplantıya, belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi olmak isteyen kadınların katılacağını kaydeden Şahin, "Önce Ankara’da, ardından da bölgelerde toplantılar yapacağız. Kadınların yerel yönetime hazırlanması, kadınların yerel kalkınmada neden gerekli olduğu vurgulanacak" dedi.

  AVRUPA’DAN ÖZEL DAVET Şahin, ikinci büyük projelerinin Avrupa ülkelerindeki kadın belediye başkanlarıyla gerçekleştirmek istediklerini bildirdi. Şahin, Avrupa’daki kadın belediye başkanlarını belirleyerek, konferans için Ankara’ya davet edeceklerini bildirdi.

  TÜRKİYE’DE SEMBOLİK Türkiye’nin 3 bin 500 belediyesinden sadece 18’inde kadın belediye başkanı bulunuyor. Bunların 9’u DTP’li ve Güneydoğu’da. Kadınlar içerisinde il belediye başkanı olan tek örnek, Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil. AKP’nin ise sadece Giresun Doğankent ilçesi ile Hatay’ın Yeşilköy beldesinde 2 kadın başkanı var.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı