Gündem Haberleri

  AKP ile PKK isbirliği içinde

  Utku BOLULU / DHA
  30.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın Kürt açılımıyla ilgili ağzındaki baklanın, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın “okullarda Kürtçe eğitim’’ ile ilgili açıklamasıyla ortaya çıktığını söyledi.

  Baykal, “Dili ayrıştırma milleti bölmeye doğru en somut adımdır. AKP iktidarı DTP ve PKK ile işbirliği içinde Türkiye Milli Eğitim sistemini sabote etmek için en tehlikeli dinamiti, mayını milli birliğin içine yerleştirme kararı almıştır’’ dedi. Baykal, İzmir’in Torbalı İlçesi’nde halka şöyle hitap etti:

  Kürt açılımıyla ilgili sorduğumuz sorulara bir türlü somut yanıt alamadık. Başbakan Erdoğan´ın dilinin altındaki baklayı bir türlü çıkarmadı, tarihi açılım sözleriyle kıvranmasına rağmen sır vermedi. En sonunda bakla, Devlet Bakanı Rize Milletvekili Hayati Yazıcı´nın ağzından çıktı. Neymiş, okullarda Kürtçe eğitim başlayacakmış! İyi mi? Bir yazar Türk milletini ne şiddet ne de terörün bölemeyeceğini, ancak dilin ayrılmasıyla bölünebileceğini söylemişti. 87 yıldır hepimiz Türkçeyi temel dil olarak kabul ettik. Yavaş yavaş bazı çocuklara öğretilecek dili ayrışmaya yöneliyorlar. Bu ayrıştırma yapılırsa milli kimliğimiz, millet olma anlayışımızı kaybetmeye başlarız. Tek millet artık iki millet olmaya başlar. Başbakan Erdoğan `tek devlet tek millet´ diyor ama milleti bölmeye doğru en somut adım olan dili ayrıştırmayı, hem de devlet sistemi içinde okullarda ayrıştırmaya çalışıyor. Milli Eğitimi etnik hale getirmeyi öngören proejeyi yanındaki arkadaşı aracılığıyla Türkiye´ye ilan etti.

  Bunların derdi ayrıştırmak

  Kürt kökenli vatandaşlar Kürtçe eğitim değil, iş ve kaliteli eğitim istiyor. Proje Kürt kökenli vatandaşların değil. Onlar çocukların Türkiye´yi yönetecek şekilde iyi eğitim görmelerini istiyor. Ayrıştırılmayı, bölünmeyi istemiyor. Bu millet içinde hak ettikleri yere gelmeyi istiyor. Biz de buna hak veriyoruz. En başarılı okullar, Anadolu, Fen Liseleri, kolejler Güneydoğu Anadolu´ya taşınmalı. Ama bunların derdi. Başarılı eğitim vermek değil, ayrıştırmak, Kuzey Irak´a yönlendirmek.
  Türkiye ile olan köklü bağları kesmek.

  Bu PKK’nın politikasıdır. Görüyorum ki AKP iktidarı, DTP ve PKK işbirliği içinde Türkiye Milli Eğitim sistemini sabote etmek için en tehlikeli dinamiti, mayını Milli Eğitim içine yerleştirme kararı almıştır. Bu tehlikeli ve yanlıştır. Kürt kökenli vatandaşları Türkiye’den koparmaya yönelik uzun erimli planın parçasıdır. Bu yöntemle anaların gözyaşı dinmez. Daha sonra ellerine silah alıp yeni isteklerle gelecekler. Seçmeli dersten sonra zorunlu derse, ardından matematik, kimya gibi derslerin de ana dilinde olmasını isteyecekler. O zaman çocuklar hangi ortak noktada, dilde buluşacağız. ‘Biz senden ayrılıyoruz demenin açık ifadesidir. Apo’nun, PKK’nın bunu neden istediğini anlıyorum. Ama başbakan bunu niye yapıyor anlamıyorum. Türk milleti adına mı yapıyor? Türkiye´yi bölmelerine fırsat vermeyeceğiz.

  Çiçekçi kadın öpücüğü

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce Bayındır’da yaptırılan arıtma tesisini hizmete açtı. Bu sırada çiçek işçisi yaşlı bir kadın Baykal’ı öpmek istedi. Protokol imza töreni sırasında Baykal’ı öpemeyen yaşlı kadın çareyi elindeki şapkayı giydirmekte buldu. Baykal, şapkayı taktıktan sonra yaşlı kadını öptü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı