Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP-DTP ittifak hazırlığı yapıyor

  ANKARA
  11 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 11 Temmuz 2007 - 00:42

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan’a cumhurbaşkanı seçiminde uzlaşma araması çağrısında bulundu, "Bizim gibi, 57.hükümet gibi seçmeli" dedi.

  MHP lideri DTP’li milletvekillerinin bağımsız seçilmesinin bir projenin eseri olması halinde "Kandil ve Meclis arasında fark kalmayacağını" savundu, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Meclis’e milletvekili sıfatıyla gelerek yanlış adım atana o Meclis’te bulunmaması gerektiğini hatırlatır. Yasal olarak ne gerekiyorsa yapılır" diye konuştu. Devlet Bahçeli AKP aday listelerindeki son değişimi, DTP ile işbirliğine hazırlık olarak yorumladı, "DTP, PKK’nın siyasallaşma sürecinde bir enstrümandır, AKP, DTP ile ittifak kurabilir" iddiasını dile getirdi.

  "Cumhurbaşkanlığını değil Başbakanlığı istiyoruz" diyen Bahçeli, önceki akşam, Kanal B Televizyonu’nda "Başkent Oturumları" programında soruları yanıtladı. Bahçeli özetle şunları söyledi:

  SİYASİ İRADE EKSİK Kuzey Irak’ta Kandil Dağı’nın etrafında 11 tane kamp olduğu ifade ediliyor. Papatya falı gibi, girelim mi, girmeyelim mi şeklinde tartışıp, her gün bir şehit haberi almak, her gün bir evi acıya boğmak gafletinden kurtulmalıyız. Girilecekse girilmelidir. Türk güvenlik güçleri terörle mücadelede tecrübelidir, eksik olan siyasi iradedir. MHP’ye görev verilirse gerekirse girilecektir Kuzey Irak’a. Ama kararlılığımızı görünce şartlar değişir. Ferrayi’ye binmeye alışmış olanların dağdaki 5-6 tane eşkıya için her türlü fedakarlığı yapacak halleri kalmadı.

  143 YURTDIŞI GEZİ Başbakan Yardımcısı iken ilk dış gezimiz Türkistan oldu. Ardından Kazakistan ve Çin. Harcırah almadım. O dönemde kriz vardı. Başbakan 1691 gün içinden 294 gününü yurt dışında geçirdi. 143 defa yurtdışına çıktılar. Başbakanlık uçağı çağın aracıdır. Ancak devletin işi için. Ölçüsü bellidir, tasarruflu kullanmak lazım. Ben Başbakan Yardımcısı iken cumartesi pazar partiye giderken resmi araç kullanmadım. Ama maalesef şimdi öyle olmuyor.

  MECLİS’İN İLK GÖREVİ Bahçeli dün Yozgat’ta yaptığı konuşmada da seçimden sonra oluşacak yeni meclisin ilk görevinin, cumhurbaşkanını uzlaşmayla seçmek, ikinci görevinin de, bölücü terörün kökünü kazımak amacıyla tezkereyi çıkarmak olduğunu söyledi. Milli ve manevi değerlerin siyasi çatışma haline geldiğine dikkati çeken Bahçeli, cepheleşmenin tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı