Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP’den Anayasa değişikliği teklifi

  ANKARA ANKA)
  19.10.2005 - 11:49 | Son Güncelleme:

  TBMM’de 2006 yılı bütçe yasasının görüşülmesinden önce AKP, AB standartlarına uyum sağlanması amacıyla Anayasa’nın beş maddesinde değişiklik öngören bir yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na verdi.

  AKP’nin verdiği Anayasa değişikliği teklifinde, Anayasa’nın 130, 160, 161, 162, 163’üncü maddelerinde değişiklik öngörüldü.

   

  Teklifte, Anayasa’nın 130’uncu maddesinde yer alan "genel ve katma bütçelerin" ibaresi yeni bütçe kapsamı çerçevesinde "merkezi yönetim bütçesinin" şeklinde değiştirildi.

   

  Teklifte, Anayasa’nın 160’ıncı maddesinde "genel ve katma bütçeli dairelerin" ibaresini, "kanunla belirlenen genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin" şeklinde değiştirilerek, bu suretle hem yeni bütçe kapsamına uyum sağladığı hem de Sayıştay’ın denetim kapsamının genişletilmesi amaçlandı.

    

  Anayasanın 161’inci maddesinin ikinci fıkrası da yeniden düzenlenerek, "Mali yıl başlangıcı ile merkezi yönetim bütçesinin hazırlanması, uygulanması ve kontrolü kanunla düzenlenir" hükmü getirildi.

    

  Anayasa’nın 162’inci maddesinde "genel ve katma bütçe tasarıları" ibaresi, "merkezi yönetim bütçe tasarısı" şeklinde düzenlenirken, "katma bütçeler" ifadesi çıkarılarak, kamu idarelerinin bütçelerinin gelir ve gider toplamları üzerinden oylanması yönünde bir düzenleme yapıldı. Anayasa’nın 163’üncü maddesinde yer alan "genel ve katma bütçelerle" ibaresi, "merkezi yönetim bütçesiyle" şeklinde değiştirildi.

    

  Anayasa teklifinin gerekçesinde, bu teklifle uluslararası standartlar ve Avrupa Birliği müktesebatı ile uyumlu yeni bir bütçe kapsamı benimsenmek suretiyle, parlamentonun bütçe hakkının güçlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi. Gerekçede, bu teklifle parlamentoya sunulacak bütçenin kapsamına genel bütçenin yanı sıra özel bütçeli idareler ve düzenleyici ve denetleyici kurumların bütçelerinin tamamının da dahil edildiği de kaydedildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı