Dünya Haberleri

  AKP, Bush'a mesafeli olacak

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  25.07.2007 - 15:15 | Son Güncelleme:

  27 Nisan muhtırasından sonra ABD Dışişleri'nin “Biz taraf değiliz” şeklindeki açıklamasını affetmeyen ve 22 Temmuz'dan ezici bir seçim zaferi ile çıkan AKP, Bush Yönetimi'ne “mesafeli” davranacak.

  Hürriyet'in iyi haber alan güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Türkiye'de gelecek beş yıl iktidarda kalacak olan AKP, görev başında 15 ayı kalan Başkan Bush Yönetimi ile “çok ölçülü ve dikkatli” bir ilişki sürdürecek. Ancak, AKP, ABD'de yapılacak Kasım 2008 seçimlerinde Beyaz Saray'ı ele geçireceği tahmin edilen Demokrat Parti ile daha çok yakınlaşmanın yollarını arayacak ve zorlayacak.

  Bir kaynak, “27 Nisan'dan sonra ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried ve Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza'nın açıklamalarını affetmek AKP için çok zor. Çok öfkeliler” diye konuştu.

  Kaynaklara göre, AKP'nin Demokrat Parti ile çok daha iyi ilişkiler arayışına girmek istemesinin nedenlerinden biri, bu partinin Kongre'deki çoğunluğa ve Ermeni karar tasarısını engelleyebilecek kuvvete sahip olması. Ermeni tasarısına ne olacağını belirleyecek tek isim Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yakın danışmanı Cüneyd Zapsu, birkaç ay önce Nancy Pelosi ile “gizli” bir görüşme yapmış ve Ermeni tasarısının ikili ilişkilerde yapacağı hasarı anlatmıştı.

  Güvenilir bir kaynak, “İki ülke arasındaki ilişkiler tabi ki sürecek. Ancak, AKP, Bush Yönetimi'ne özel ve yakın bir ilgiyle yaklaşmayacak. Mesafeli kalacak ve Demokrat Parti ile daha iyi bir çalışma zemini arayışı içinde de olacak” diye konuştu.

  Kaynaklar, AKP'nin, Demokrat Parti ile çalışan eski bir önemli yetkili ile yakın bir ilişki içinde olduğunu da ifade ettiler. Aynı kaynaklar, Başkan Bush Yönetimi ile AKP arasındaki buzların çözülmesinin “bir yolu” olarak, ABD'nin, Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı “somut ve halkın beğenisini kazanacak adımlar atması” olabileceğini gösterdiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı