AKP, atamalarda ‘merkez parti’ gibi görünmüyor

Hürriyet Haber
05.04.2004 - 01:49 | Son Güncelleme:

SON seçimlerden zaferle çıkan AKP’nin merkez parti olup olmadığı daha yoğun konuşulur, ‘merkez parti konumu kazandığı’ daha sık söylenir oldu. AKP’nin merkez parti olma gereğini yerine getirip, getirmediğine bakmak gerekir.

AKP’nin baştan beri güttüğü ‘kadrolaşma’ eğilimi hiç hız kesmiyor, aksine artıyor. Tarafsız memurlar bile, yapılan atamaların ideolojik, hatta tarikatlara dayalı olduğunu, liyakatın, uzmanlığın gözönünde tutulmadığını söylüyor.

Merkez Bankası’nda da aynı şeyi gördük. Gelen kişileri tanımıyorum, özellikle de bankadan gelen banka meclisi üyesi ve denetçisi için iyi şeyler duyuyorum ama herşeyden önce atamaların biçimi her türlü devlet geleneğinden uzak. Bağımsız bir kuruluşa atama yapıyorsunuz ve ‘ben yaparım’ anlayışı ile, son ana kadar o bağımsız kurum yönetimine bile, atanacak kişiler hakkında bilgi vermiyorsunuz. Bu herşeyden önce şık değil...

Ayrıca AKP’nin ilk günlerinde ekonomi yönetimine getirdiği bazı kişileri savunmuş, teknisyen kişiliklerini öne çıkarıp, yerinde atamalar olduğunu söylemiştik. Bunların büyük bölümü, önceden oluşturmuş oldukları güveni de kaybediyor. Yani bürokraside hayal kırıklığı yaşanıyor. ‘Eskiden tanıdığımız kişileri bu görevlerde tanıyamıyoruz’ diyorlar. ‘Teknisyen kişilikleri’ni öne çıkarır, doğruları savunur dedikleri yöneticilerinden, hiç direnmediklerini görmek morallerini bozuyor.

AKP’nin merkez parti olduğunu söylemek için, radikal unsurları devlete yerleştirmek yerine, hiyerarşiden gelen ya da dışarıdan uzmanlığı tartışılmayacak kişileri atadığını görmemiz lazım.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı