Gündem Haberleri

  AKP amblemini koyulaştırdı

  ANKA
  24.02.2006 - 17:52 | Son Güncelleme:

  AKP, kurumsal kimliğini yeniledi. Parti teşkilatına da gönderilen "Kurumsal Kimlik Kılavuzu" Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle tarafından tanıtıldı. Gülle, "Amblemimizin ana rengi olan sarı koyulaştırılarak amblemin algılanabilirlik oranı yüzde 100 artırılmış oldu" dedi.

  AKP, kurumsal kimliğini yenilerken, rengini de koyulaştırdı. Hazırlanan kurum kimliği kılavuzunda partinin siyasal kimliği 14 başlıkta anlatılırken, "laiklik" konusunda "Laiklik, bireyi değil devleti kısıtlayan ve sınırlayan bir ilkedir" denildi. Gülle, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında bir yıllık bir çalışmanın ardından 1 Şubat itibariyle AKP’nin kurumsal kimliğinin yenilendiğini söyledi.

  Gülle, "AKP’nin kurumsal renklerinden, yazılı ve görsel tüm materyallerinde kullanılacak olan standartların yeniden belirlendiği Kurumsal Kimlik Kılavuzu teşkilatlarımıza dağıtılmıştır" dedi. Değişikler konusunda bilgi veren Gülle, ilk kurumsal kimlikte parti amblemi ampülün renginin açık sarı olduğunu belirtirken, "Amblemimizin ana rengi olan sarı koyulaştırılarak amblemin algılanabilirlik oranı yüzde 100 artırılmış oldu" dedi.

  LAİKLİK: BİREYİ DEĞİL DEVLETİ KISITLAYAN BİR İLKE

  Yeni kimlikte partinin adının neden Adalet ve Kalkınma Partisi olduğu, kısa adının nasıl kullanılması gerektiği, parti ambleminin ne anlama geldiği ve partinin kurumsal renklerinin neler olduğunun belirtildiğini söyleyen Gülle, AKP’nin siyasi ilkelerinin de 14 başlık halinde verildiğini ifade etti. Gülle, çalışmanın bir yıl içinde teşkilat bazında tamamlanacağını ifade etti.

  Gülle, neden böyle bir çalışmaya gereksinim duyulduğunun sorulması üzerine ana kriterlerini koruyarak yumuşak bir geçiş yaptıklarını, uygulamanın fazla bir maliyet getirmeyeceğini ifade etti. Söz konusu kılavuzda laiklik 10’uncu madde olarak yer alırken, "AKP’nin anlayışına göre, devletin, inançlar, felsefi düşünceler ve kanaatler karşısındaki tarafsızlığının bir sonucu olarak laiklik, aynı zamanda toplumsal ir barış ilkesidir. AKP’nin laiklik anlayışına göre,din ve vicdan özgürlüğü esastır" denildi. Partinin kurumsal renkleri "sarı" ve "siyah" olarak açıklanırken, tamamlayıcı rengin ise "mavi" olduğu ifade edildi.

  BAYKAL’A: KAFASININ İÇİ ÖRTÜLÜ

  Gülle, Hamas’la parti genel merkezinde yapılan görüşme ve sonrasında yapılan açıklamada amblemin örtülmesi konusunda eleştiriler anımsatılması üzerine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yüklendi. Söz konusu açıklamanın dışarıda hava soğuk ve kalabalık olduğu için kılavuz çalışmalarının yapıldığı salonda yapılmasında bir mahzur görmediklerini savunan Gülle, "Kafasının içi örtülü olanlar ya da bulanık olanlar AKP’nin yaptıklarını anlamakta güçlük çekiyorlar" dedi.

  Gülle, Küre Operasyonu ile ilgili çıkan haberlere bazı AKP’li milletvekillerinin de adının yer aldığının sorulması üzerine, konunun yargıya intikal ettiğine işaret ederken, adı geçen milletvekilleri ile görüşmediğini sözlerine ekledi.
  Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’le ilgili iddiaların sorulması üzerine ise Gülle, yapılan açıklamalara işaret ederken, bu nokta itibariyle bir şey söylemeyi uygun bulmadığını belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı