Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKP: 423 bin kişi kara listede

  Hürriyet Haber
  02.01.2002 - 17:09 | Son Güncelleme: 02.01.2002 - 17:09

  AK Parti Manisa Milletvekili, TBMM Grup Başkanı Bülent Arınç, Türkiye'de yaşayan 423 bin kişinin kredi kartı borcundan dolayı Merkez Bankası'nın "kara listesinde" olduğunu söyledi.

  Arınç, TBMM Genel Kurulu`nda yaptığı gündem dışı konuşmada, halkınekonomik sıkıntılardan dolayı büyük bir kriz içinde olduğunu ifade etti. Türkiye`de 13.5 milyon insanın kredi kartı kullandığını bildirenArınç, bu insanlardan 423 bininin Merkez Bankası`nın kara listesinde bulunduğunu belirtti. Arınç, şöyle konuştu:

  "Kara listedeki insanlar hiçbir bankayla herhangi bir parasal işleme girememektedir. Bunun yanı sıra 341 bin kişi kredi kartı borcunu ödeyemez haldedir. Kredi kartı kullananlardan 1 milyon insan da kart borcunu ödeme güçlüğü yaşamaktadır. Borcunu ödeyemeyenler ya ikamet ettikleri yerleri değiştirmekte ya anlaşmalı hacze gitmekte ya malvarlığını bir yakını üzerine geçirmekte ya da başka yollar kullanarak borcundan kaçmaktadır."

  Geçmiş dönemlerde kredi kartı verilirken birçok belge istendiğini,ancak günümüzde banka şubelerine adeta ``şu kadar kredi kartı vereceksin`` denilerek uygulamanın yaygınlaştırıldığını anlatan Arınç, kredi kartı verilirken daha seçici davranılmasını ve bu kartlarla ilgili gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istedi.

  DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ

  Gündem dışı söz alan ANAP Diyarbakır Milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş ise Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne girebilmek için üzerine düşen ödevleri yerine getirmek için çalışmalar yaptığını anımsattı.

  Bu süreçte düşünce özgürlüğüne ilişkin yasakların kaldırılması gerektiğini ifade eden Erdoğmuş, Türk Ceza Kanunu`nun 159 ve 312. maddelerinin tümden kaldırılmasını istedi. Erdoğmuş, ``başörtüsünün hala yasak olmasının Türkiye`nin ayıbı`` olduğunu ifade etti.

  MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Kaya da 11 Eylül saldırısı sonrasında biyolojik ajanların daha fazla gündeme geldiğini söyledi. Biyoterörizmde şarbon mikrobunun sıkça kullanıldığını, bu konuda gelişmiş ülkelerin gerekli önlemleri aldığını ifade eden Kaya, Türkiye`nin de bu konuda geri kalmamasını istedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı