Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKM'siz "Kültür Başkenti" İstanbul

  Hürriyet Haber
  25.12.2009 - 12:31 | Son Güncelleme: 25.12.2009 - 12:44

  İstanbul AKM'ye 2010 yumruğu açıklamasının ardından konuşan AKB Ajansı başkanı AKM'nin 2010'da da açılamayacağını belirtti.

  Geçtiğimiz günlerde İstanbul Taksim'deki AKM'nin iki yıla yakın süredir açılmaması sebebiyle açıklama yapan Nazım Hikmet Kültür Merkezi Sanat Yönetmeni Orhan Aydın, "İstanbul operası, balesi, senfoni, sahipsiz yersiz ve yurtsuz kaldı. Tiyatro bin parçaya bölünmüş. Yani bu 4 kurumun beynine neredeyse devletin, hükümetin 2010 yumruğu inmiştir” açıklamasında bulunmuştu.

  Ardından konuşan Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdahiç, en son gelinen noktada Kültür ve Turizm Bakanlığının Atatürk Kültür Merkezine (AKM) ilişkin bir girişimi olduğunu  belirterek, “Bu girişim doğrultusunda AKM'nin mevcut haliyle yenilenmesi  çalışması var.  O sürecin hangi noktaya geleceğini göreceğiz” dedi.

  Avdagiç, İstanbul 2010 AKB Ajansı ile Devlet Opera ve Balesi Genel  Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilecek projelerin tanıtıldığı Çırağan  Sarayındaki toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, “AKM'nin 2010 yılında mevcut haliyle de olsa açılması  konusunda bir girişim var mı?” sorusu üzerine Avdagiç, 2008'in sonunda AKM ile  ilgili detaylı bir proje hazırladıklarını, 2009'da ihale sürecinin başlatıldığını  ve ihalenin yapıldığını ifade etti. Avdagiç, “AKM'yi 21. yüzyıla yakışır şekilde  kültür ve sanatseverlerle buluşturmak üzere tüm çalışmaları yaptık, bütçeyi  oluşturduk. O zamanki programa göre AKM, 2010 yılının ikinci çeyreğine  yetişecekti” diye konuştu.

  Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikasının başvurusu üzerine  projenin yürütmesinin durdurulduğunu anımsatan Avdagiç, karardan sonra geri  çekilmediklerini, işin çözülmesi için tüm tarafların dahil olduğu seri  toplantılar yaptıklarını anlattı. Avdagiç, yaklaşık iki ay önce çözüme  ulaştıklarını ve yeni bir konsept belirlediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

  “Belirlenen konsepte göre projemizi revize ettik, konsensüs sağladık, el  sıkıştık. Revize ettiğimiz projeyi, Kültür ve Turizm Bakanlığına tekrar  onaylattık, Anıtlar Kuruluna tekrar teslim ettik. Bütün bunları Eylül 2009'da  tamamladık. 'Yürütmeyi durdurma kararı alındı' diye kolaycılığa kaçıp, kenara  çekilmedik. Ama anlayamadığımız bir sebepten dolayı yürütmeyi durdurma kararı  alan sendika, anlaşmaya rağmen yürütmeyi durdurma kararını geri alacak adımı  atmadı. Atmadığı için şu anda bizim hukuken farklı bir yol izlememiz mümkün  değil. Şu andaki mahkeme sürecini beklemek durumundayız. Sağlanan konsensüse  uygun adım atılsaydı, yeni revize edilmiş proje, Anıtlar Kurulu ile gayrı resmi  temaslarımız vardı, onaylanacaktı. Belki 2010'un ilk çeyreği değil ama ikinci  çeyreğine günümüzün beklentilerini karşılayacak yapıda AKM devreye girecekti. Bu  fırsat kaçırıldı. Çok üzüntülüyüz, kızgınız bir taraftan da... Çünkü bu kadar  emek sarf ettikten sonra böyle bir noktaya gelmiş olmanın neticesini taşımak  istemezdik.”

  En son gelinen noktada Kültür ve Turizm Bakanlığının bir girişimi  olduğunu belirten Avdagiç, “Bu girişim doğrultusunda AKM'nin mevcut haliyle  yenilenmesi, herhangi bir proje yenilemesi veya ilave bir boyutu olmadan,  çalışması var. O sürecin hangi noktaya geleceğini göreceğiz” dedi.

  Avdagiç, çok doğru bir projenin gereksiz yere kaçırıldığı için çok  üzüntülü olduğunu ifade ederek, bu işin gerçek sorumlularının sorgulanması  gerektiğini söyledi.

  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen de 2 ay önce  konsensüsün sağlandığını belirterek, “Nedendir bilinmez, gerçekten bu fiiliyata  taşınamadı” ifadesini kullandı.

  Başka yerlerde tiyatro yapılabildiğini, konser verilebildiğini belirten  Gökmen, “AKM'ye bizim ihtiyacımız var. Başka bir yerde gerçek anlamda opera ve  balenin sergilenmesi mümkün değil. Açık hava mekanları opera salonları değil. Bu  bakımdan çok mağdur ve yoksun durumda olan Devlet Opera ve Balesi'dir” diye  konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı