Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Akman ne naneler yendiğini bulur

YENİ ulaştığım bazı bilgiler ve gelen yankılar, bir etik kurul olarak RTÜK’le ilgili bir yazı daha yazmamı zorunlu kıldı.

Uzun yıllar Hürriyet’te birlikte çalıştığım üye Şaban Sevinç arayarak, hiçbir usulsüzlüğün, yanlış işin, çıkar hesabının içinde olmadığını, bundan sonra da her yanlışı sorgulamaya devam edeceğini söyledi.

Bu güzel haberin yanı sıra, üye Mehmet Dadak’ın, bir hayat kadınını odasına aldığı ve oda ücretini de kuruma ödettiği yolundaki iddiayla ilgili çok düşündürücü yeni bazı ayrıntılara ulaştım.

RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın etek altı konularda ne kadar zehir hafiye olduğunu, devlet kurumlarını işin içindeymiş gibi göstermekten hiç çekinmediğini ve de kurşunu sıktıktan sonra taziyeyi de iyi bildiğini gördüm.

FAHİŞE BELGELERİ VALİDENMİŞ

Dadak’ın olayını Türkiye, Deniz Feneri vakası sonrası öğrendi.

Oysa RTÜK üyeleri, olayı Deniz Feneri’nden aylar önce Akman’ın ağzından, hepsi de kayda alınan dört-beş toplantıda defalarca dinlemiş.

Dadak, RTÜK içinde Akman’a sürekli muhalefet eden bir isim.

Muhalefeti Deniz Feneri üzerine de sürünce Akman, uyarısını yapmış:

"Ben de senin Trabzon’da ne naneler yediğini biliyorum. Fahişelerle yatmışsın. Ben de bunları söylemesini bilirim."

Akman, "fahişeyle yatmayı" nereden öğrendiğini de açıklamış:

"Trabzon Valisi bana belgeleri gönderdi."

Akman’a inanırsak, devletin valisi, bir gün Akman’ın işine yarar diye, muhalifleri hakkında çapkınlık belgeleri toplamış.

Kulaklarıma inanamadım, Vali Nuri Okutan’ı aradım; yanıt netti:

"Kesinlikle ne Akman’la görüşmüşlüğüm var ne de belge göndermişliğim."

Valinin dediği bu; ama ortada bir etik kurul başkanının devletin valisini emellerine alet etmesi gibi bir olayı duruyor ki bu çok vahim.

Okutan ile konuştuktan sonra konuya biraz daha eğildim; meğer Dadak da Akman’ın bu tehditleri üzerine hemen Okutan’ı aramış.

Aynı yanıtı alınca, sonraki toplantıda konuyu yeniden gündeme getirmiş.

"Vali, doğru değil, diyor" deyince Akman’ın yanıtı, "kem küm" olmuş.

EŞE İNANMA TELEFONU

Görüşmek için Akman’ı aradım; ulaşamasam da muhabirimiz Melten Özgenç aracılığıyla, "Olayı toplantıda konuştuk. Dadak, konuyu ahlaka getirince, ’seninki ne’ dedim; ama şantaj amaçlı değil" bilgisini iletti.

Akman, şöyle ilginç bir haber daha ulaştırdı bana:

Dadak’ın eşini arayıp, "Böyle haberlere inanma" demiş.

Bu haber beni, şu iki nedenle sevindirmedi değil aslında.

Demek ki Dadak’la ilgili iddialar Akman’ın bilgisi dışında sızdırılmış!

İkincisi de resmi toplantıda, Dadak’ı, "Fahişelerle yatmışsın" diye suçlayan Akman’la, Bayan Dadak’ı arayan Akman ayrı kişiler!

Neyse de Akman, toplantı kayıtlarını ve belgeleri nereden edindiğini açıklasa ne iyi olur, değil mi?

Tabii bütün bunlar, "Ben yanlış bir şey yapmadım, belgeleri ile açıklayacağım" deyip duran Dadak’ı temize çıkarmıyor, bekliyoruz hálá.

Yazacak başka şeyler de var; ama en içten dileklerle kutladığım Cumhuriyet Bayramı’nda böylesi bir konuyla sizi meşgul ettiğim için özür dilerim.
X