Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AKM şimdi polise hizmet veriyor

  Seyit ERÇİÇEK/İSTANBUL
  19.09.2013 - 13:02 | Son Güncelleme: 19.09.2013 - 13:02

  Yapımı 23 yıl süren, hizmete girdikten sonra çıkan yangında büyük hasar gören, son olarak 2008 yılında tadilat için da boşaltılan AKM şimdilerde polise hizmet ediyor.

  Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili 2000 yılında dönemin Kültür Bakanı Atilla Koç’un ekonomik ömrünü yitirdiği gerekçesiyle yıkım önerisi getirmesinin ardından devam eden anlaşmazlıklar, kavgalar ve karşılıklı restleşmeler bir türlü bitmedi. Gezi Parkı eylemcilerinin de polisin de en popüler mekanı olan Atatürk Kültür Merkezi son 3 aydır sadece İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlık ekiplerin konaklama alanı oldu.

  Gezi Parkı gibi birçok kesimin en hassas sinir ucu Atatürk Kültür Merkezi. Gezi Parkı eylemleri sırasında polis meydandan çekilince, eylemcilerin ilk işi AKM’nin ön yüzünü Atatürk’ün posteri ve Türk bayraklarının yanı sıra flamalarla doldurmak oldu. 11 Haziran Salı günü polis meydana tekrar çıktığında önce flamaları söktü, ardından “Vatan sana canım feda” diye bağırarak iki Türk bayrağı ve bir Atatürk posteri astı. Restorasyonu için Sabancı Holding’in 30 milyon TL verdiği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise 2 Haziran’da yıkılarak opera ve kültür salonu yapacaklarını açıkladığı Atatürk Kültür Merkezi’ni 3 aydır sadece çevik kuvvet polisleri kullanıyor. Hiç kimsenin içeriye alınmadığı, otoparkına araç bırakılması bile yasak olan AKM’nin polis kontrolünde olması muhalefetin ve bazı vatandaşların tepkisini çekti. Sosyal medyada polisi boşaltması için kampanya başlatıldı.

  Flamalarla donatılmıştı

  Gezi Parkı eylemlerinde polisin meydandan çekilmesiyle eylemcilerin ilk işi restorasyonu süren Atatürk Kültür Merkezi’nin çatısına çıkmak oldu. İlk asılan “Boyun eğme” yazılı pankartın ardından eyleme destek veren çeşitli sivil toplum kuruluşları kendilerine ait flamaları Atatürk Kültür Merkezi’nin üzerine astı. Eylemler sırasında sosyal medya ve bazı televizyon kanallarından AKM’nin çatısına çıkan eylemciler uyarılmıştı. Restorasyon devam ediyor, çatı güçsüzdü, her an çökebilirdi. Taksim Meydanı’na gelerek AKM’nin çatısına çıkan Celal Kırmaz isimli bir genç ise 5 kattan düşerek yaralanmıştı. Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Türk bayrağının da yer aldığı bina adeta tüm grupların kullandığı bir pano haline gelmişti. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Twitter hesabından AKM’nin üzerindeki pankartlardan rahatsızlığı dile getirince, 11 Haziran’da meydana çıkan polisin ilk işi, çatıya çıkarak tüm flamaları aşağı atmak oldu. Bir bayrak yarışına dönen AKM’ye flama asma girişimleri, polisin Türk bayrağı ve Atatürk posteri asılırken “Vatan sana canım feda” bağırışlarıyla Taksim Meydanı’nı inletiyordu.

  Polisin bekleme noktası

  11 Haziran’dan bu yana Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı kontrol altına alan çevik kuvvet ekiplerinin restorasyonu durdurulan Atatürk Kültür Merkezi’ni bekleme noktası olarak kullanması başta muhalefet olmak üzere bazı vatandaşların da tepkisini çekti. AKM’nin otoparkına sadece polis araçlarının alınmasına izin verilirken, polis şüpheli gördüğü bazı kişilerin de yolun karşısında beklemesini ya da yürümesini istiyor. AKM’nin otoparkında olaylara müdahale etmesi için TOMA ve zırhlı araçlar hazır bekletiliyor. AKM’nin 3 aydır polis kontrolünde olmasına isyan eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İç İşleri Bakanı Muammer Güler ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Twitter’da da #EmniyetAKMyiterket başlığıyla kampanya başlatıldı.

  Sıkıntılı tarihsel süreç

  29 Mayıs 1946 yılında temeli atılan Atatürk Kültür Merkezi ödenek sıkıntısı ve çeşitli zorluklar nedeniyle 1969 yılında tamamlanarak hizmete açıldı. 23 yılda tamamlanan bina kullanımından bir yıl sonra da çıkan yangında büyük hasar gördü. 27 Kasım 1970’de Arthur Miller’in Cadı Kazanı adlı oyun oynanırken çıkan yangında harap oldu. Yangında can kaybı olmadı ancak bina ile beraber IV. Murat adlı oyunun galası için Topkapı Sarayı'ndan getirtilmiş eşyaların bir kısmı da yandı. Yangının kaynağı tespit edilemedi.
  Tadilatı 8 yıl süren bina 2000 yılına kadar aralıksız hizmet verdi. 2005 yılında eski Kültür Bakanı Atilla Koç’un ekonomik ömrünü yitirdiği gerekçesiyle binanın yıkılmasını önerdi. Bir anda tepkiler arttı. AKM, 2007 yılında Koruma Kurulu kararı ile kültür varlığı olarak tescillendi. Daha sonra AKM’nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından hazırlanan proje ile yenilenmesine karar verildi. Yaklaşık 115 milyon lira değerindeki yenileme projesi İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı tarafından finanse edilecekti. Lakin bu proje için Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası dava açarak yürütmeyi durdurma kararı çıkarttı. İşte bu noktadan sonra AKM uzun süre öylece ortada kaldı. Bakanlık 2012 yılında geçici onarım projesi ile AKM’nin onarımına yeniden başladı. Sabancı Holding’in 30 milyon lira destek verdiği projenin bu yıl 29 Ekim’e kadar bitmesi öngörülüyordu. Eylemler sırasında restorasyon işlemi yine durdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 2 Haziran’da yaptığı bir konuşmasında AKM’nin yıkılarak yerine opera ve kültür merkezi yapılacağını açıklamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı