Akkuyu ihalesinde son gün 15 Ekim

Hürriyet Haber
19 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 19 Temmuz 1999 - 00:01

Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) tarafından açılan Akkuyu Nükleer Santral Projesi ihalesinin, 15 Ekim tarihine kadar sonuçlandırılması gerekiyor.

Edinilen bilgiye göre, ihaleye katılan firmanın tekflifleri, ekonomik ve teknik yönden değerlendirmek amacıyla kurulan komite ve grupların çalışmaları tamamlandı. Akkuyu Nükleer Santrali Projesi konusunda yürütülen çalışmaların tamamlanarak ihale sonuçlarının açıklanması aşamasına gelindi.

Firmaların verdikleri tekliflerin geçerlilik süresi 15 Ekim tarihinde sona erdiği göz önüne alındığında TEAŞ'ın Akkuyu nükleer Santral Projesi'nin kaderi konusunda bu tarihe kadar bir karar vermesi gerekiyor.

İhaleye katılan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir konsorsiyum üst düzey yetkilisi, yaptığı açıklamada, ‘‘Türkiye 15 Ekim'e kadar bir karar verecek. Eğer bu karar verilmezse, firmalar ve bütün dünya (herhalde Türkiye nükleer santral yapmaktan vazgeçti) diye düşünecek’’ şeklinde konuştu.

Bu durumun Türkiye'nin önündeki diğer projelere de çok etkisinin olacağını öne süren yetkili, nükleer satral projesine teklif veren konsorsiyumları oluşturan firmaların sadece nükleer santral yapmadığını, savunma sanayii, sağlık, bilgisayar gibi alanlarda da faaliyet gösterdiğini hatırlatarak, firmaların artık daha dikkatli geleceğini söyledi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı