Akkuyu için, 14 ayda 24 kez Ankara'ya geldi

Hürriyet Haber
02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE'de bir nükleer santral kurulması için 1980'lerin ortasından beri şahsen çalıştığını ve son 14 ayda 24 kez Ankara'ya geldiğini söyleyen Alman Siemens'in Başkanı Dr. Heinrich von Pierer, ‘‘Türkiye, eğer böyle uluslararası bir proje istiyorsa, hükümet tarafından kredi garantisi verilmeli. Hazine'nin garantisi olmadan bu işi yapmak çok zor’’ dedi. Pierrer, Akkuyu için geliştirdikleri projenin depremde bile güvenlik açığı vermeyecek şekilde tasarlandığını belirtti.

Siemens'in, yarıyıl bilanço toplantısı sırasında Türk gazetecilerle biraraya gelen Pierer, Akkuyu Nükleer Santralı ile ilgili soruları yanıtladı. Akkuyu projesiyle ilgili ortaya atılan rüşvet iddialarını duymadığını belirten Pierer, 1980'li yılların ortasında Türkiye'de bir nükleer santral yapmak için proje ürettiklerini ve bu projeyle bizzat ilgilendiğini anlattı. ‘‘O tarihlerde, bu projeyi imzalama aşamasına gelmiştik. Ancak, hükümet, anlaşılabilir nedenlerle projeyi erteledi’’ diyen Pierer, Akkuyu ile ilgili son yapılan ertelemelerin de, ‘‘beklenen gelişmeler’’ olduğunu belirtti.

Akkuyu'nun ‘‘güç bir proje’’ olduğunu belirten Pierer, şöyle konuştu:

‘‘Bu güçlüğün en önemli sebebi, politik nedenler. Bana göre projeyle ilgili karar biran önce verilmeli. Gecikme, Türkiye'nin aleyhine.’’

Almanya'nın nükleer enerjiden vazgeçtiği değerlendirmelerinin çok doğru olmadığını belirten Pierer, ‘‘Bu Alman hükümetinin aldığı politik bir karar. Nükleer enerji yatırımlarının azalması, bu teknolojinin güvenliğiyle ilgili sorunlardan kaynaklanmıyor’’ değerlendirmesini yaptı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı