Akkuyu ‘formata uygun’ çıktı

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
10.09.2013 - 01:42 | Son Güncelleme:

Mersin’de yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin, iade edilen ÇED raporuna “formata uygundur” görüşü çıktı.

ÇED Genel Müdürlüğü, 3 bin sayfalık raporu onaylayarak incelenmesi için 58 kuruma gönderdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akkuyu NGS AŞ’nin 22 Ağustos’ta tamamladığı ÇED raporunun ilk incelemesini olumlu buldu. 20 milyar dolarlık maliyetiyle Türkiye’nin en büyük projesi sayılan Akkuyu’nun “formata uygunluğu”na bakıldı. Daha önce inşaat aşamasıyla ilgili eksiklikler bulunan rapor için bu defa “şeklen tamam” görüşü veren bakanlık, raporu ilgili kurumlara gönderdi.

TİTİZLİKLE İNCELENİYOR

Detaylı raporu incelemek üzere ekim ayına kadar toplanmayı planladıklarını söyleyen ÇED Genel Müdürü Çağatay Dikmen, “ÇED raporu, pek çok konuda detaylı bilgiler içeriyor. Bu açıdan titizlikle inceliyoruz. İlk raporda bazı eksiklikler olduğu için komisyona bile göndermeden iade etmiştik. Şirket, rapordaki şekil yönünden eksiklikleri tamamlamış. Şimdi ekim ayına kadar toplanarak kurumlardan gelen görüşleri değerlendireceğiz. Bu bilgiler doğrultusunda şirkete raporla ilgili tespitleri ileteceğiz” dedi.

ÇED SÜRECİ UZUN SÜRÜYOR

Bakanlık 17 Temmuz’da iade edilen raporda “şekil ve içerik bakımından” eksiklikler olduğunu tespit edip raporun geliştirilmesini istemişti.Bakanlıktan “ÇED olumlu” görüşü çıkması halinde, 4 üniteden oluşacak Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu’da inşaata başlanacak. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 6’sını karşılaması beklenen santral için yürütülen çalışmalar kapsamında ÇED başvuru dosyası 2 Aralık 2011’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmuştu. ÇED Raporu Özel Formatı ise Mayıs 2012’de verilmişti.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı