« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Akkaş: '15 yıl oyuncu sıkıntısı yaşamayız'

TBF Sportif Direktörlüğü'nün başına getirilen Barbaros Akkaş, yeni nesil yetenekler sayesinde 15 yıl oyuncu sıkıntısı yaşanmayacağını belirtti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

2015 yılının ilk haftasında Türkiye Basketbol Federasyonu bünyesinde Sportif Direktörlük görevine getirilen Barbaros Akkaş, yeni yapılanma ve altyapı faaliyetleri ile ilgili TRT Spor'a konuştu...

TBF çatısı altında Milli Takımlar İdari Menajeri olarak uzun yıllardır görev yapan ve Ay Yıldızlı formanın gerek A Milli, gerekse altyapı kategorilerinde madalyalara uzanan başarılarının merkezindeki isimlerden biri olan Barbaros Akkaş, yeni yapılanma ile 12 DABO ve 3x3 faaliyetlerinin de kendisi tarafından organize edileceğini belirtti:

“Uzun yıllardır Kadın ve Erkek Milli Takımları’nın İdari Menajeri olarak görev yapıyordum. Geçtiğimiz hafta içerisinde Başkanımızın ve Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar bana tebliğ edildi. Bu karar göre Sportif Direktörlük çatısı altında Kadın ve Erkek A Milli ve altyapı takımları bana bağlandı.”

“Bunun yanı sıra Türkiye’de 63 noktada yürütülen 12 Dev Adam Basketbol Okulları çalışmaları Sportif Direktörlük çatısı altında faaliyetlerine devam edecek. Kulüplerimizin yaptığı yurtiçi faaliyet programları Sportif Direktörlük departmanı tarafından organize edilecek. Son olarak Türkiye genelinde organize edilen ve FIBA bazında uluslararası turnuvalarına milli takımımız ile katıldığımız 3X3 çalışmaları bu departmana bağlandı. Spor ve basketbolla ilgisi olan farklı departmanlar bir araya geldi ve başlarına ben getirildim.”

Akkaş: 15 yıl oyuncu sıkıntısı yaşamayız

'TBF’NİN PARÇASI OLMAK GURUR VERİR'

“Türkiye Basketbol Federasyonu çok uzun zamandır kurumsallık anlamında hem Avrupa’da, hem de Türkiye’de çok önemli işler başarmış bir kurum. Bu yapının bir parçası olmak, bana her zaman büyük bir gurur ve mutluluk verdi.”

“Bundan sonra bu organizasyonları daha da büyütüp tüm Türkiye’ye yayarken, A Milli ve altyapı milli takımlarımız ile dünya sıralamamızı yukarıya taşımak için gerekli çalışmaları fazlasıyla yapmaya devam edeceğiz. Zaten bugüne kadar bu çalışmalar yapılıyordu ve benimle çalışan ekip arkadaşlarım bu konularda fazlasıyla gayret gösteriyordu. Bu yapılanmaya yeni katılan arkadaşlarımız da A Milli ve altyapı milli takımlarında görev alan kişiler gibi, başarılı olmak için maksimum seviyede çalışmaya devam edecek.”

Akkaş: 15 yıl oyuncu sıkıntısı yaşamayız

ALTIN JENERASYON YABANCI KARARINI KOLAYLAŞTIRDI

Barbaros Akkaş, yeni yapılanma ile beraber 1992 yılından beri devam eden altyapı çalışmalarının üstüne koyarak devam edeceklerini belirtti. 2006 yılından beri Türkiye genelinde organize edilen ve altın jenerasyonların ortaya çıkmasını sağlayan oyuncu taramaları, bölge milli takım antrenörleri ile bir üst seviyeye çıkacağını söyledi.

Barbaros Akkaş, bu sezon TBL’de uygulanmaya konan yabancı oyuncu kuralında karar alırken, altyapılardan gelen altın jenerasyona olan güvenlerinin de önemli bir etken olduğunu belirtti. Kapasitelerinin en üst noktasında olan oyuncuların, rekabet ortamında geri adım atmayarak sahada süre almaları, onları daha da güçlü sporcular haline getiriyor.

“TBL’de bu sezon başlayan istisnai bir karar alındı. Takımlarımız altı yabancı ve altı Türk oyuncu ile mücadele edebiliyorlar. Altın jenerasyonun içinden gelen ve en üst seviyede oynayabilecek olan 20-22 oyuncunun varlığı, bu kararı almamızı kolaylaştıran etkenlerdendi. Yeni gelen oyuncular o kadar yetenekli ki, hem kendi yaş gruplarına, hem de kendilerinden 1-2 yaş büyük takımlara karşı altın madalya kazanarak oynadılar. Kapasitelerinin en üst noktasındalar.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

İlişkili Haberler