Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Akis dergisindeki makaleleri kitap oldu

  Hürriyet Haber
  21 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 21 Ekim 2007 - 01:45

  İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, 5 yıl önce hayatını kaybeden eşi gazeteci-yazar Metin Toker’in Akis Dergisi’nde yazdığı makalelerinin bir bölümünü kitaplaştırdı.

  Kitabın tanıtım toplantısında eşinin, işini kendisinden çok sevdiğini vurgulayan Toker, "İşini sevdiği için kendisiyle barışık olması en sevdiğim özelliğiydi" dedi. Metin Toker’in 1954-1968 arasında Haftalık Akis dergisinde yazdığı makalelerden oluşan "Metin Toker’den ’Akis’ler" adlı kitabın tanıtım toplantısı önceki gün Pembe Köşk’te yapıldı. Özden Toker, tarihin tekerrürden ibaret olduğunu vurgulayarak, "Herkes bana bugünlerde ’Metin olsaydı ne yazardı?’ diye soruyordu. Şimdi yine 53 sene önceki şartlarda yaşıyoruz. Ben de Akis’i karıştırmaya başladım ve baktım ki, Metin’in o günkü yazdıkları halen bugünle örtüşüyor. Onun makalelerini seçerek, böyle bir kitap hazırlama ihtiyacı duydum" diye konuştu.

  Toker’in arkadaşı ve Akis yazarı Kurtul Altuğ, "Metin yazılamayanı yazacak cesareti olan bir insandı" dedi. Akis yazarlarından Adalet Ağaoğlu da şöyle konuştu: "Hayatımın en büyük zenginliklerinden biri Özden Toker’in ve Erdal İnönü’nün bizim çok yakın arkadaşlarımız olması. Akis’te bulunma nedenim de onların torpili oldu.’’
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı