ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Akın Özdemir unutulmadı

DHA
18.12.2017 - 11:50Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şubesi kurucu başkanı Akın Özdemir öldürülüşünün 39'ncu yılında anısına düzenlenen etkinliklerle anıldı.
Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen’in “Göbeklitepe’den Günümüze Tarım ve Topraklarımız” sunumu ile başlayan etkinliklere TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Akın Özdemir‘in eşi Mine Özdemir ve kızı Prof. Dr. Deniz Özdemir, TMMOB’ye bağlı Odaların Şube Başkan ve yöneticileri ile çok sayıda ziraat mühendisi katıldı.
GÖBEKLİTEPE’DEN GÜNÜMÜZE TARIM VE TOPRAKLARIMIZ
Göbeklitepe’nin Uygarlık Tarihi içinde Neolitik Çağ olarak adlandırılan döneme denk geldiğini söyleyen Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, “Neolitik Çağ, insanların avcılık ve toplayıcılık yerine besin üretimine, gezginci bir yaşamdan yerleşik yaşama geçtiği, toplumun bütün kurumlarıyla yeniden biçimlendiği bir dönem olarak bilinir. Göbekli Tepe hiç kuşkusuz son yılların en etkileyici buluntu yerlerinin başında gelir. Göbekli Tepe kazıları, görkemli tapınakları, boyları 7 metreyi bulan dikilitaş, heykel ve kabartmaları ile konunun uzmanı olsun ya da olmasın gezenleri etkileyecek buluntuları sergileyen bir kazı yeridir. Bunların 12 bin yıl gibi kavranması oldukça güç eski bir tarihe ait olması, Göbekli Tepe’yi başka döneme taşımış, geçmişe bir gizemlilik yüklemiştir.”
KIZIL BUĞDAYIN İLK KÜLTÜRE ALINDIĞI YER
Şanlıurfa Karacadağ’ın kızıl buğdayın ilk kültüre alındığı yer olarak tespit edildiğini ifade eden Öztürkmen, “Göbeklitepe’de tapınakları yapanlar, kalabalık iş gücünü doyurmak için tarımı keşfetmiş olabilir. Bu tarihlerde önemini ortaya konmuş topraklarımıza bugün bakarsak, dünyada insanoğlu kalp, robot, kan yapıyor ama bir gram toprak yapamıyor. İnsanoğlu yaşadığı dünyada bir santim toprak doğa tarafından üç yüz yıl ile bin yıl arasında oluşmakta ortalama beş yüz yılda bir santim toprak oluşuyor yani toprak çok kıymetli bir varlıktır.”
Akın Özdemir anısına düzenlenen etkinliklere ZMO GENÇ’in şiir dinletisi ve ZMO Genel Başkanı Özden Güngör’ün moderatörlüğünü yaptığı Prof. Dr. Aziz Konukman ile Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un konuşmacı olduğu “Tarım Politikaları, Göç Etkileşimi” paneli ile devam edildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Akın Özdemir unutulmadı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:55
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  18:50
Sayfa Başı