Gündem Haberleri

  Akın Birdal'a kafa atan saldırgana tahliye

  Nail KAHRAMAN- Selahatitin BUDAKOĞLU/ BURSA, (DHA)
  20.01.2011 - 11:50 | Son Güncelleme:

  Bursa'da 10 Eylül'de düzenlenen “Referandum için boykot” mitinginde BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'a yumruklu saldırıda bulunan Bilgehan Şimşek, tahliye oldu.

  SALDIRGAN LİNÇ EDİLİYORDU / Foto Galeri

  Bursa’da geçen yıl 10 Eylül’de düzenlenen BDP mitinginde Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal’a kürsüde konuşurken kafa atıp yumrukla saldırdığı için mitingi izleyenler tarafından linç edilmek istenen tutuklu sanık Bilgehan Şimşek’in (26) yargılanmasına başlandı. Jandarmalar tarafından adliyeye getirilen 26 yaşındaki Şimşek, fotoğrafını çekip görüntüsünü alan gazetecilere "Burası Türkiye Cumhuriyeti, Muz Cumhuriyeti değil. Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Herkes akıllı olsun, aklını başına alsın" diyerek bağırdı. Şimşek çıktığı ilk duruşmada tahliye edildi.

  Bursa’da BDP tarafından geçen yıl 10 Eylül günü Gökdere Meydanı’nda referandumun boykot edilmesi için düzenlenen mitingde konuşan Akın Birdal’a saldırıp kafa atan Marmara Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Bilgehan Şimşek, öfkeli kalabalık tarafından linç edilmek istenmişti. Polisin biber gazı kullanarak öfkeli kalabalığın elinden aldığı Bilgehan Şimşek kaldırıldığı Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde tedavi gördükten sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

  Cumhuriyet Savcısı yaptığı soruşturma sonunda, Bilgehan Şimşek hakkında, ’Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ ve ’kasten yaralamak’ suçundan toplam 8 yıl, Şimşek’i linç etmek istediği öne sürülen tutuksuz sanıklar Abdulaziz Amak, Selahattin Akyüz, Tayfun Camkıran, Nadir Kırlılar, Ömer Öner, Ayla Yıldırım, Müslüm Dündar, Nizamettin Aydoğan, Serhat Aydoğan, Ayhan Işık, Teoman Kankılıç, Ulaş Doğan ve Neşe Yıldırak için ise "Darp" suçundan 3–5 yıl arasında hapis cezası istemiyle 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

  DURUŞMA ÖNCESİ ŞİMŞEK ŞOV

  Bilgehan Şimşek’in Akın Birdal’a yaptığı saldırıyla ilgili yargılamaya bugün başlandı. Polisin adliye çevresi ve içinde geniş güvenlik önlemleri aldığı duruşmaya katılmak üzere saat 09.45’de cezaevi aracıyla getirilen Bilgehan Şimşek, fotoğrafını çekip görüntüsünü alan gazetecilere, "Burası Türkiye Cumhuriyeti, Muz Cumhuriyeti değil. Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Herke akıllı olsun, aklını başına alsın" diyerek defalarca bağırdı.

  Takım elbise giyip kravat takan Bilgehan Şimşek, çıktığı ilk duruşmada, eyleminin amacının, Tunceli, Şırnak, Mardin, Batman gibi illerden birilerinin İstanbul’a gelip bomba patlatabildiğini, bunlara karşı bir Türk’ün de aralarına girip bir şeyler yapmasını düşündüğü için gerçekleştirdiğini söyledi.

  YA ALLAH DİYEREK KAFA ATTIM

  Bu olay için kendisini hiç bir kişinin yönlendirmediğini açıklayan Bilgehan Şimşek, "Zeytinburnu Ülkü Ocağı’nda Din Dersi veren bir arkadaşım, PKK’lılar tarafından sebepsiz yere öldürülmüştü. Bu ve benzeri birçok eylemlerinden etkilendim. Son olarak kız arkadaşımdan da ayrılmıştım. Bunun da etkisiyle, bölücü propaganda yaptığını düşündüğüm bu kişilerin korkutulması ve kanlarının akıtılmasına inandım. Bu işi tek başıma yapmaya karar verdim. Olay günü BDP’nin Bursa mitinginde platformun çevresinde polis çemberi yoktu. Koruma gibi platforma çıktım. Eğer ’kim olduğumu’ sorsalardı, kendimi BDP’li koruma olarak tanıtacaktım. Ama bir Allahın kulu sormadı. Akın Birdal’ın konuşmasını özellikle bekledim. Konuşmaya başlayıp, bu memleketin dağına ve taşına diye ifade kullanınca ’Ya Allah’ diyerek kendisine kafa attım" dedi.

  BAYDEMİR’E SALDIRI YAPMAK İÇİN DİYARBAKIR’A GİTTİM

  İfadesinde Bursa’daki eyleminden önce, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e saldırı yapmak için Diyarbakır’a gittiğini, Baydemir’in korumalarının çok fazla olduğunu, polislerin dahi belediye binasına alınmadığını söyleyen Şimşek, daha sonra Diyarbakır’dan döndüğünü belirtti.

  SAĞLIKLI DÜŞÜNEMEDİM

  Şimşek, Hakimin "Bu işi yaptığın için pişmanlık duyuyor musun ?" sorusuna ise, "Mahmur Kampı’dan gelen PKK’lılar Habur’da davul -zurna ile karşılanırken, askeri, polisi, siyasileri buna ses çıkarmazken, benim böyle bir eylemle ne işim var diye düşünüyorum. Anam ve babam para vermezse sigara bile alamam. Ama diğer tarafına bakınca, yol ortasında bile insanın böyle bir şeyler yapası geliyor. Ben o an sağlıklı düşünmediğime inanıyorum. Olayın mağdur olduğum bölümü bakımından kimseden de davacı ve şikayetçi değilim." diyerek yanıt verdi.

  Şimşek, son sözü olarak Kayseri’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a benzer saldırı olduğunu hatırlatıp, kendi saldırısıyla bunun emsal olup olmayacağını bilmediğini belirtip, okuluna gitmek için tahliye edilmesini istedi.

  TALİMATLA İFADE VEREN BİRDAL ŞİKAYETCİ OLDU

  Yargılamaya katılmayan BDP İstanbul Milletvekili Akın Birdal’ın, kendisine saldıran Bilgehan Şimşek’ten şikayetçi olduğunu içeren talimatla verdiği ifadenin okunduğu duruşma, Berhan Şimşek’e saldıran tutuksuz sanıkların savunma yapmaları için ek süre istemeleriyle devam etti. Mahkeme yargılamayı Şubat ayına ertelerken, Bilgehan Şimşek’in tahliyesine karar verdi.

  Şimşek, duruşma sonrası cezaevi aracına bindirilirken de slogan attı. Şikşek gazetecilere, "Türkiye Cumhuriyeti PKK’lılarla pazarlık masasına oturamaz. Yeter artık. Kepazeliklere doymuyorsunuz" diye bağırdı.

  BDP’LİLERDEN TEPKİ

  Duruşmadan sonra açıklama yapan ve aynı davada sanık olarak yargılanan BDP Bursa İl Başkan Yardımcısı Ayla Yıldırım, Türkiye’de adaletin işlemediğini bu mahkemede bir kez daha gördüklerini iddia ederek, "Olay, en büyük insanlık suçu olarak kabul edilen ırkçı saldırıydı. Ancak şahıs sadece saldırıdan yargılandı. Sanık maalesef Ahmet Türk’e yapılan saldırıda olduğu gibi serbest bırakılmıştır. Bu ülkede bu gibi insanları cesaretlendirmeye ve korumaya devam edilmektedir. Sanık basit bir yaralamadan yargılanırken, saldırdığı bizler sanık olarak eşit durumda sanık olarak yargılanıyoruz" dedi.

  BAKAN YILDIZ'A YUMRUK ATAN SALDIRGAN DA SERBEST KALMIŞTI

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı