Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Akın Birdal: 2 bin 800 seçmen oy kullanamayacak

  Muzaffer DURU/ DİYARBAKIR, (DHA)
  14.07.2007 - 12:25 | Son Güncelleme: 14.07.2007 - 12:25

  DTP'li bağımsız milletvekili Adayı Akın Birdal, seçim bölgesi olan Ofis Kooperatif Mahallesi'nde 2 bin 800 seçmenin bilinçli ya da bilinçsiz yapılan yanlışlık sonucu oy kullanamayacağını ileri sürdü.

  Birdal, Belediye Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi. Kürt sorununun demokratik çözümünün parlamentoya taşınması, akan kanın durdurulması için ‘Önce barış' diyerek seçimlere girdiklerini anlatan Akın Birdal, yüzde 10 barajı ve son dakikada çıkarılan birleşik oy pusulasına karşın parlamentoya gireceklerini savundu. Seçim bölgesinde bulunan Ofis Kooperatif Mahallesi'nde 2 bin 800 seçmenin oy kullanamayacağını öne süren Akın Birdal, “Buradaki seçmenler oy kullanacakları adreslerin ikamet ettikleri yerin dışında gösterilmiş. Bu nedenle oy kullanamayacaklar. 27 bin seçmenin bulunduğu Ofis semti Kooperatifler Mahallesi'nde seçmenlerin seçme hakkı ellerinden alınmış olacak” dedi. Birdal bu kişilerin büyük çoğunluğunun İstanbul, Ankara ve Bursa'da seçmen kütüklerinde yazılmış gözüktüğünü belirtti.

  Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi'nin 25'inci maddesinde siyasiler hakların düzenlediğini hatırlatan Akın Birdal, şöyle konuştu:
  “Anayasamızın 90'ıncı maddesi uluslararası sözleşmelerin kanun hükmünde olduğunu vurgulamaktadır. Anayasamız, ‘Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletler arası antlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesi'ne başvurulamaz’ demektedir. Görüldüğü gibi seçme ve seçilme özgürlüğü Diyarbakır'da seçmenin iradesinin sandığa yansımaması amacıyla ellerinden alınmıştır. Vatandaşların seçme ve seçilme özgürlüklerinin ellerinden alınması ulusal ve uluslar arası sözleşmelere aykırılık oluşturulmakta, bu hakkın ihlal edilmesinden dolayı uygulamayı yapanlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılmalıdır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı