Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Akıllı vagonları makinist çarpıştırdı

  Fatma AKSU/İSTANBUL
  02.08.2012 - 14:32 | Son Güncelleme: 02.08.2012 - 18:17

  İnşaatı rekor sürede tamamlanarak kısa süre sonra hizmete alınacak olan Kadıköy – Kartal Metrosu’nda önceki gece saat 02.00 sularında iki vagonun çarpışmasıyla meydana gelen maddi hasarlı kazayla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi.

  Basın Danışmanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kadıköy-Kartal Metrosu için çalışma takvimi çerçevesinde getirilen ve henüz deneme seferlerine dahil edilmeyen iki tren park alanında çarpıştığı belirtildi. Verilen bilgiye göre kaza, deneme sürüşü yapılan sinyalsiz bölgede meydana geldi.

  Açıklamada, “Kazanın deneme çalışmaları ve yolcu güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Deneme işletmesi ve yolculu işletme sinyalli olarak yapıldığından benzeri kazaların Metro işletmeye açıldıktan sonra meydana gelme ihtimali bulunmuyor. Deneme seferleri sinyalli olarak çalışan trenlerle başarılı ve güvenli olarak sürdürülmektedir” denildi.

  İddiaya göre ise, Kartal İstasyonu’nda meytana gelen kazaya, istasyonda unutulan vagon neden oldu. İçinde makinistin de bulunduğu tren, deneme seferinden geri dönerken unutulan vagona çarptı. Olayda can kaybı olmadı.

  AKILLI VAGONLARDI, MAKİNİST ÇARPIŞTIRDI

  Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde açılması planlanan Kartal- Kadıköy metro hattında, sürücüsüz kullanım özeliğine uygun son teknoloji vagonları, Kaynarca’ya kadar uzatılan 22 kilometre uzunluğundaki hatta toplam 16 istasyon bulunuyor.

  Basına “Akıllı vagon” alarak tanıtılan toplam 144 metro vagonunun hizmet verecek olan ve Kartal’dan Pendik Kaynarca’ya kadar uzatılan hattın inşaatında, günde 150 metreyi bulan kazı hızıyla, şehir içinde açılan dünyanın en hızlı tünel çalışması yapılmış, günde 250 metre ray montajı yapılmıştı.

  TOPLAM UZUNLUK 48 BIN 572 METRE

  Toplam uzunluğu 48 bin 572 metreyi bulacak olan hat için temin edilen vagon sayısı hattın Kaynarca’ya uzatılması sebebiyle 120’den 144’e çıkarılmıştı. Metro hattında hizmet verecek 4’lü vagonlar bin 84, 8’li vagonlar ise 2 bin 168 yolcu kapasiteli.

  KARTAL HAVAALANI 79 DAKİKAYA İNECEK

  Kadıköy-Kartal Metro hattı ile Marmaray, Yenikapı-Hacıosman ve Otogar-Bağcılar-İkitelli Hatları tamamlandığında, Kartal’dan metroya binen bir yolcunun Kadıköy’e 29 dakikada, Üsküdar’a 35 dakikada, Yenikapı’ya 47 dakikada, Taksim’e 55 dakikada, Otogar’a 66 dakikada, Hacıosman’a 79 dakikada, Atatürk Havalimanı’na 79 dakikada, Olimpiyat Stadı’na 89 dakikada ulaşılabilecek.

  AKILLI VAGONLARIN ÖZELLİKLERİ

  * Tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine uygun.. Bu sayede geceleri parklanma, tamir-bakım atölyesine intikal gibi operasyonlar, kontrol merkezindeki bir operatör vasıtasıyla ve sürücüsüz yapılacak. Bu işletmeye ekonomi ve esneklik sağlayacak.

  * Vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları mevcut olup, yolcuların 4 vagondan oluşan bir tren içerisinde homojen dağılımı mümkün olacak.

  * Tüm vagonlarda ısıtma, soğutma ve havalandırma mevcut.* Yolcu güvenliği için araç içi ve dışı kapalı devre kamera sistemi ile izlenecek.

  * Aracın dışında hangi yöne gittiğini gösteren dijital göstergeler olacak.

  * Vagon içinde kapı üstlerinde aracın hangi istasyona doğru gittiğini, hangi istasyonları geride bıraktığını, hattan aldığı online bilgi ile yolculara farklı ışıklarla gösteren “Dinamik Yol Haritası” bulunuyor. Ayrıca bu yol haritası üzerinde diğer ulaşım sistemlerine aktarma noktalarının gösterimi mevcut.

  * Her araçta yolcuları bilgilendirmek ve reklam amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) var.

  * Araç içinde, araç istasyona geldiğinde hangi yöndeki kapıların açılacağını gösteren dijital “OK” göstergesi olacak.

  * Tüm vagonlar tam otomatik sürüş sağlayan son sistem bilgisayarlara sahip.

  * Yolcular ile makinist arasında aktif iletişim sağlanabilecek.

  * Konforlu bir yolculuk için titreşim ve ses izolasyonu ile yangın izolatörleri olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı