Gündem Haberleri

  Akıllı oyuncak Furby’nin kardeşi yolda

  Hürriyet İnternet
  08.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1998’de piyasa çıktığında büyük bir ilgi toplayan akıllı elektronik oyuncak Furby’nin yaratıcısı Caleb Chung yeni eseriyle tekrar ortaya çıktı. Oyuncak robot teknolojisinde yeni nesil olarak nitelenen Pleo isimli dinozor şeklindeki robotla Chung, Furby’nin kaldığı yerden devam ederek yeni bir fenomen yaratmayı amaçlıyor.

  Tiger Electronics tarafından geliştirilen ve 1998’de piyasaya sürülen akıllı oyuncak Furby, tüm dünyada büyük bir ilgi yaratmış ve piyasaya çıktığı ilk yılında 27 milyon adet satılmıştı. Furby’nin öğrenme ve konuşma yeteneğinin yanı sıra zengin hareket kabiliyeti pek çok kişiye cezp edici gelmişti. Furby’nin arkasındaki esas isim Caleb Chung, beş yıl süren araştırma ve geliştirmenin ardından şimdilerde yeni robotuyla dikkat çekiyor.

   

  Pleo isimli robotun görünüşünde; hamster, kedi ve yarasadan esinlenerek yaratılan Furby’nin aksine, “sauropod” isimli uzun boyunlu bir dinozordan esinlenilmiş. Pleo, Furby’ye göre çok gelişin özelliklere sahip bulunuyor; 40 algılayıcı, son teknoloji ses tanımlama ve sentezleme özelliklerinin yanı sıra gelişkin hareket sistemi sayesinde Pleo daha otonom bir yapıya sahip bulunuyor. Furby gibi çevresini dinleyerek yeni kelimeler öğrenen Pleo, insanlarla iletişim kurarken “hissederek” hareket ediyor. Bu özellik robotu daha ‘canlı’ kılıyor.

   

  Bu sene sonunda piyasaya sürülecek olan Pleo’nun fiyatının 199 dolar olması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı