UŞAK HABERLERİ

Akıllı İlaç Kullanımı Sempozyomu

AA / Soner Kılınç
31.01.2015 - 11:55Son Güncelleme : 31.01.2015 - 11:56

- Uşak Sağlık Müdürü Ünal: "Bilinçsiz ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlanmasına ya da uzamasına neden oluyor"

YEREL HABERLER UŞAK

AA / Soner Kılınç

UŞAK (AA) - Uşak Sağlık Müdürü Alper Cem Ünal, bilinçsiz ilaç kullanımının hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlanmasına ya da uzamasına neden olduğunu belirtti.

Uşak Sağlık Müdürlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde 'Akıllı İlaç Kullanımı' sempozyumu düzenlendi.

Sempozyumun açılışında konuşan Uşak Valisi Seddar Yavuz, kentte nüfusa oranla doktor sayısının Türkiye ortalamasının altında kaldığını, buna rağmen Uşak'ın "sağlıkta memnuniyet" oranının en yüksek olduğu iller arasında yer aldığını belirtti.

Az gelişmiş ülkelerde bilinçsiz ilaç kullanımının yaygın olduğunu aktaran Vali Yavuz, "Akılcı ilaç kullanımı konusunda sadece hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesi yeterli olmayacaktır. Konunun vatandaşımıza dikkatli şekilde anlatılması, başarıya ulaşma açısından önemli. Bu nedenle eylem planı çerçevesinde yapılacak eğitim çalışmalarını önemsiyorum" dedi.

İl Sağlık Müdürü Alper Cem Ünal ise yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının insan sağlığı yönünden tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini vurguladı. Araştırmaların, hastaların yüzde 50'sinin ilaçları doğru kullandığını ortaya koyduğunu bildiren Ünal, antibiyotiğin gereksiz kullanımının yaygınlaşmasına dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Gereksiz antibiyotik kullanımını azaltmak için çalışma yürütüyoruz. Uşak antibiyotik kullanımında Türkiye'de 32'nci sırada. Bilinçsiz ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlanmasına ya da uzamasına neden oluyor. Bu nedenle hekim önerileri doğrultusunda ilaç kullanılmalı."

Daha sonra Uşak Devlet Hastanesinde görevli Uzman Eczacı Hakkı Özçeltik ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Kara sunum yaptı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Uşak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Uşak ilinden Akıllı İlaç Kullanımı Sempozyomu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 11 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akıllı İlaç Kullanımı Sempozyomu haberi güncellenecektir.

UŞAK İLÇELERİ
  UŞAK NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:04
  • Guneş
   06:42
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:33
  • Akşam
   19:10
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı