Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Akıllarını başlarına toplamalarını temenni ederim

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.09.2000 - 00:01

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, sözde „Ermeni soykırımı“ tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları Alt Komitesi’nde kabul edilmesiyle ilgili olarak, “İyiye giden Türkiye-Amerika ilişkilerini son derece kötü yönde etkileyecek bir gelişmedir“ dedi.

  Yahnici, yaptığı açıklamada, konunun bir üst komisyon ve Temsilciler Meclisi’nde yeniden görüşülmesi sırasında bu doğrultuda bir kararının çıkmamasını temenni etti. Yahnici, burada da aynı yönde karar çıkması halinde Türk-Amerikan ilişkileri ve buna bağlı olarak bütün dış politikada dengelerin alt-üst olacağını ifade ederek, Temsilciler Meclisi üyelerinin bu dengeleri iyi hesap etmek zorunda olduğunu kaydetti.

  Yahnici, Türkiye’nin Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ile bir İşbirliği ve Dostluk Paktı arzulayan ülke olduğunu dile getirerek, Ermenistan’ın ABD’de soykırım lobisi yaparak Türkiye aleyhine bir durum yaratmasının yanlış olduğuna işaret etti. Kafkaslar’da yaşanacak olaylarda Türkiye’nin desteğini almayan bir Ermenistan’ın yalnızlığa mahkum olacağını söyleyen Yahnici, Ermenistan’ın bu durum ile karşılaşmak istemiyorsa karara karşı gelme yönünde gayret göstermesi gerektiğini kaydetti.

  Yahnici, „Amerikan seçimlerinde birkaç bin Ermeninin oyunu alarak Türkiye’nin dostluğunu kaybetmek, hiçbir Amerikan politikacısı için yararlı sonuç getirmez“ diye konuştu. Yahnici, Temsilciler Meclisi üyelerinin „akıllarını başlarına toplamasını“ temenni ettiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı