Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Akıl zamanı

SABAH 12 Mehmetçiğin şehit olduğunu öğrendiğim an, yıkıldım. Yerimden kalkamadım. Zaman zaman da ağladım. Mesleğe başladığım 70’li yılların sonunda Diyarbakır maçlarından sonra Kürt bilim adamı Şeref Hoca ile hakem arkadaşlarla yaptığımız uzun güzel sohbetler, sevgi dolu sözcükler aklıma geldi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İlker Yasin

İlker YASİN

O hep "Biz kardeşiz" derdi. Nereden nereye geldik... Bizi nereye götürüyorlar? Oyun gerçekten büyük. Aklımıza, hislerimizden daha çok saygı gösterme zamanıdır bugünler...

Ligin 4 haftasında gösterdiği temponun her geçen hafta gerisine düşen Galatasaray, ilk yarının son 10 dakikasında kendine geldi. Ama bu 45 dakikada Lincoln, Arda ve Hakan ile kazanılan net gol pozisyonunun anlamı şu: Çabuk oynayan Galatasaray’a kimse dayanamaz. Sağda Uğur’un dinmeyen bindirmelerine, genç Barış’ın büyük çabasına, Lincoln ve Arda’nın derinlemesine defans arkasına bitirici paslarına, Hakan ile Ümit de katılabilse, gol yolları açılmış olacaktı.

İkinci yarı Galatasaray’ın ilk yarıyı bitirdiği tempo devam ediyordu. Ankaraspor arkaya yaslanıyor, ama ani ataklarla da gol pozisyonu bulmuyor değildi.

Güvenleri gelmiş

İlkinde 60. dakikada Necati golle burun buruna geldi. Hikmet Karaman’ın hiç kuşkusuz takıma kattığı çok şey var. Öncelikle psikolojik açıdan takımın güveni kendine gelmiş.

Tita, Mehmet Yılmaz ve Necati üçlüsüyle, baskı yediği anlarda bile puanı aklından çıkarmayan Hikmet Karaman, topu orta alanda Ankaraspor’da tutmak ve Galatasaray’ı doldur boşaltlara zorlamak istedi. Zaman zaman da başarılı oldu.

Savunmada iş zor

İkinci yarı Hakan’ın Nonda’ya, Arda’nın Hasan Şaş’a yerlerini bırakması, Galatasaray’a ekstra baskı getirmedi. Arda’nın çıkmasıyla çilingir olarak sadece Lincoln kalmış ve üstün gayretiyle genç Barış da ona asiste soyunmuştu. Ankaraspor sakin, kademe anlayışı iyi ve ayağa paslı oyunuyla Galatasaray’ı kendi ceza sahası çevresinde karşıladı.

Yani dün ligin dibindeki Ankarspor ile zirvesindeki Galatasaray mücadelesinde bu farkı yansıtacak bir futbol yoktu. Maçı izleme şansı bulan Bordeaux ve Helsingborg temsilcilerinin daha iyi bir Galatasaray bekledikleri kesin. Maçın son dakikalarında Bilal’in 2 hamlesinde Orkun’un yerinde müdahalesi olmasa, G.Saray maçı kaybedebilirdi.

Perşembe günü futbol kültürü olan Bordeaux önünde G.Saray’ın bu oyunla özellikle savunmada işi zor. Ankaraspor’un da bu kadrosuyla ve hocasıyla ligde kalma değil zirvelere tırmanma hesabı yapması lazım.

Maç bitti, yine sabaha döndüm... Aklımda Diyarbakır günleri ve Şeref Hoca’nın sözleri. Aman dikkat.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler