Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Akıl dolu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Galatasaray dün sahadaki her futbolcusuyla ve onları yöneten teknik direktör Fatih Terim'le birlikte akıl dolu bir maç oynadı. Zaten aklın yolu bir. Futbolda başarıya ulaşmak için onun stratejisini çok iyi kurmak ve sahada çok iyi uygulamak lazım. Ne diyorduk hep, ‘‘G.Saray, defansını sağlam tutmalı. Tek hat üzerinde oynayan F.Bahçe defansı her an hata yapar ve G.Saray gol atar. Mühim olan, G.Saray'ın rakibine gol şansı vermemesi.’’ Fatih Terim, çok akıllı bir defans uygulamasıyla sahaya çıktı. Popescu'yu eski yerine çekti, yani liberoya. Geçtiğimiz hafta Erzurumspor karşısında mükemmel oynayan Bülent'i takıma koydu. Fatih ikinci stoperdi. Fatih, Baliç'le savaşırken, Bülent de Moldovan'ı sahadan sildi. K.Hakan risk almadan rakip alan bomboşken gitti. Ne oldu, G.Saray defansında çok iyi bir gününde olmasına rağmen Baliç, Moldovan kıpırdayamadılar.

Aferin Emre

G.Saray kalecisi Taffarel 90 dakika rakibin önemli bir gol pozisyonuyla karşılaşmadı. Ufak tefek F.Bahçe ataklarında da iyi müdahalelerle toplara hakim oldu ve çok çabuk oyuna sokarak G.Saray'a hücum şansı verdi.

G.Saray defansında yukarıda saydığım oyuncular çok iyi mücadele ederken orta sahada Emre başlı başına takımının en iyisiydi. Aferin Emre'ye. Türkiye'nin sayılı oyuncularından olacaksın. Daha çok çalış Emre, göreyim seni. Okan oyuna kötü başladı fakat sonra çok iyi mücadele etti. B.Hakan'ın direkten dönen kafa vuruşunu fevkalade iyi takip etti.

Hagi takımını sahada yalnız bırakmadı. Oynadığı sürece de çok iyiydi. Ve en mühimi B.Hakan'ın direğe giden topunda ona nefis pas attı. Maçtan önce Rüştü ve Taffarel için, ‘‘Maçın kaderi ellerinde’’ demiştim. Rüştü için yapacak fazla birşey yoktu. 4-5 kez G.Saray yüzde yüz gol pozisyonu yakaladı, bunların ikisi gol oldu. Taffarel ise rakibine göz açtırmayan stoperlerinin ve en önemlisi libero Popescu'nun arkasında çok güvenliydi.

B.Hakan iyiydi

B.Hakan nefis bir gol attı, ona yakıştı. Ama ben daha çok B.Hakan'ın sahadaki çalışkanlığını yakıştırdım. Çok iyi mücadele etti. Hele defansından çıkardığı 3-4 tane top var ki, hani müdahale etmese F.Bahçe G.Saray kalesinde şans bulabilirdi. Zira G.Saray defansı oyundan düşmüştü. Sonradan oyuna giren Tugay, Hasan ve Vedat G.Saray'ın sahadan gol yemeden galip ayrılmasını sağlayan oyuncular oldular.

İşin doğrusu şu: G.Saray hakettiği galibiyeti kazandı. Başta tabii ki Fatih Terim'i ve sonra da tüm G.Saraylı futbolcuları yürekten kutluyorum. Yola devam Fatih. Sakın ha unutma aklın yolu bir. Akıllı insanlar her zaman doğruyu düşünürler.
Bunları da Beğenebilirsiniz