Ege Haberleri

EGE

  Akhisar altın madalyonları satışa çıktı

  Barış GEZİCİ / AKHİSAR, (DHA)
  07 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 2012 - 10:33

  Manisa’nın Akhisar İlçesi'nde Vali Halil İbrahim Daşöz'ün başlattığı “251 Bin Dev Öğrenci” projesi için özel olarak darphaneye yaptırılan Akhisar altın madalyonları satışa çıktı.

  Madalyonların tanıtım programı Akhisar Belediyesi Gölet Büyük Salon'da yapıldı. Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz'ün de katıldığı gecede 24 ayar, 30 gramlık 50 adet madalyon tanesi 10 bin liradan satışa çıktı. Elde edilecek gelir ile “251 Bin Dev Öğrenci” projesi çerçevesinde amfi tiyatro yapılacak.

  Madalya alan iş adamı ve hayırseverler şöyle: Mehmet Keskinoğlu beş, Rona Yırcalı üç, Topi Kardeşler, Halil İbrahim Doğan, Hayrettin Yalçın, Sedat Çelenlioğlu, Alper Alhat, Murat Sabırlı, Graniser Seramik, Yıldız Entegre, M. Ali Erdayıoğlu (ATSO), Ahmet Akbuğa (Akhisar Ziraat Odası), Emin Demirci (Akhisar Ticaret Borsası), Bilal Sarıçelik, Mehmet Bınar ve Ali Osman Kurtuluş birer adet.

  Madalyonun ön yüzünde sol tarafta her yıl adına Çağlak Festivali düzenlenen mutasavvıf Şeyh İsa (1447-1530) ile sağ tarafta Şeyh İsa ile aynı çağda yaşamış, Bosna'nın Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinden sonra Akhisar'da Bosna'ya uzanan gönül köprüsünün mimarı Ayvaz Dede’nin kabartmaları bulunuyor. Madalyonun ortasında bulunan divit ve hokka, Şeyh İsa ile Ayvaz Dede'nin temsil ettiği ilmiye sınıfı ve İstanbul'da aldıkları maddi ve manevi eğitimin anlatıyor. Arka yüzünde ise Akhisar'ın tarımsal alanda en önemli üretim kaynağı, barış ve sevginin sembolü zeytin, Akhisar kentinin kurucusu Amazon Kraliçesi Thyateira'nın elinde bulunan çift yüzlü balta (Labris) ile antik şehirciliği ve mimariyi temsil eden Dor tipi sütunlar bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı