« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Akgül 16 yıllık hasreti sona erdirmek istiyor

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda serbest stil 120 kiloda Türkiye'yi temsil edecek olan milli güreşçi Taha Akgül, ağır sıklette 16 yıllık altın madalya hasretini sona erdirmek istiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Serbest Güreş Milli Takımı'nın kamp yaptığı İkitelli'deki İSKİ Tesisleri'nde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Taha, Türkiye'nin serbest stil ağır sıklette 16 yıldır olimpiyatlarda altın madalya alamadığını belirterek, “Ağır sıklette en son Mahmut Demir 1996'da olimpiyat altını aldı. İnşallah Londra'da ağır sıklette 16 yıl sonra olimpiyat şampiyonu olurum” dedi.
Üzerinde şu anda bir baskı hissetmediğini kaydeden 22 yaşındaki genç güreşçi, şöyle konuştu:
“Ancak Londra'ya gittiğimiz zaman stresin, baskının artacağından eminim. Bir de bizim müsabakalar olimpiyatların sonuna denk geliyor. Türkiye'nin madalya durumuna göre baskı artacak veya azalacak. Bizim müsabakalar öncesinde altın madalyalar gelirse biz daha rahat güreşeceğiz. Ancak madalya çıkmazsa bizim sorumluluğumuz daha da artacak.”

“İkinci ve en büyük tecrübem olimpiyatlar olacak”

Bu yıl büyüklerde ilk kez (A) Milli formayı giydiği Sırbistan'daki Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya aldığını hatırlatan Taha, “Allah ilk tecrübemde Avrupa şampiyonluğu nasip etti. Şimdi ikinci ve en büyük tecrübem olimpiyatlar olacak” dedi.

Türk güreşçilerin her zaman altın madalya için mücadele ettiğini vurgulayan genç sporcu, şöyle devam etti:
“Ancak altın olmazsa gümüş veya bronz da almak iyidir. Olimpiyatlarda Türkiye'ye en fazla madalyalı güreş getirmiştir. İnşallah yine öyle olacak. Milletimizden bu mübarek ramazan ayında dualarını bekliyoruz. Güreşte dualı bir spor, sünnet, peygamber sporu. O yüzden milletimizin duaları itici güç olacak. Orada bayrağımızı da dalgalandırsak, onlara bir ramazan, bir bayram hediyesi olacak. Allah, inşallah bizi utandırmaz.”

Sivaslı olan Taha, memleketinden çok fazla şampiyon çıktığına da dikkati çekerek, “Sivas yiğidin harman olduğu yer. Son 8 Avrupa şampiyonunun 4 tanesi Sivaslı. Hamza Yerlikaya, Ahmet Ayık gibi şampiyonlar da Sivas'tan çıkmış. Sivas'ı en iyi şekilde temsil edip, Hamza Yerlikaya ve Ahmet Ayık gibi olimpiyatlarda ülkemize bir altın madalya kazandırmaya çalışacağım” diyerek sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler