Akfen borsa gongunu ‘taban genişletme’ sözüyle çaldı

Hürriyet Haber
15.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Akfen Holding’in 5-7 Mayıs 2010 tarihleri arasında halka arz edilen hisseleri İMKB Ulusal Pazar’da işlem görmeye başladı.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, hisselerin halka arzının  ilk gününde İMKB işlem salonunda düzenlenen gong çalma töreninde, “Uzun, sarp, dikenli yollardan geçtik. Son anda bir engele  takılmamıza rağmen biz bu kuruma, kurumsallaşmaya, İMKB’ye inanıyoruz” dedi. Geçen hafta cuma günü uluslararas piyasalardaki hareketliliğin İMKB endeksini de etkileyerek düşüşe neden olması sonucunda İMKB ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) kendilerine vazgeçme şansını verdiklerini anlatan Akın, “Ama buna rağmen halka açılmayı tercih ettik. Borsa şirketleri sonunda hak ettiği yeri buluyor. Biz de taahhütlerimizi bir miktar yerine getirememiş gibi görünüyoruz  ama en kısa sürede yatırımcı tabanımızı genişleteceğiz” diye konuştu.
Türkiye’ye talep canlı
İMKB Başkanı Hüseyin Erkan da, 2010 yılının birçok olumsuzluklara rağmen  Türkiye için çok olumlu geçtiğini belirterek şunları söyledi: “Endeks, iyi performans göstermesine rağmen hala dünyanın en düşük  fiyat-kazanç ortalamalarına sahip. Türk sermaye  piyasaları için talep tarafında güzel sinyaller alıyoruz. Yurtdışındaki olumsuz gelişmeler zaman zaman süreçleri etkiliyor. Uzun vadede baktığımızda Türkiye’ye olan talep canlı bir şekilde devam ediyor.”
Oranı düşürmüştü
“AKFEN” koduna sahip Akfen Holding hisseleri İMKB’deki ilk gününde 13.00-13.60 lira aralığında işlem gördü. Akfen Holding A.Ş, 10 Mayıs’ta, halka arz oranında değişiklik yaparak, halka arz edilecek nominal değerli payı 38.8 milyon liradan, 8 milyon liraya indirdiğini açıklamıştı. İMKB Yönetim Kurulu, Akfen Holdingin 5-7 Mayıs 2010 tarihleri arasında halka arz edilen 8 milyon lira nominal değerli hisse senetlerinin, 14 Mayıs 2010 tarihinden itibaren halka arz fiyatı olan 12.50 lira fiyat baz alınarak “AKFEN” kodu ile Ulusal Pazar’da işlem görmeye başlamasına karar verildiğini duyurmuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı