Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Akdoğan'dan PKK'nın açıklamasına sert cevap

  AA
  09 Ekim 2015 - 09:30Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 09:30

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, terör örgütünün 11 Ekim'de ateşkes ilan edileceği iddialarına ilişkin, "Terör örgütü sıkıştığı zaman, kış üslenmesine gideceği zaman veya siyasi uzantısının işine yarasın diye bu tür siyasi taktik hamleler içerisine girdiğini çok gördük. Buna karnımız tok. Sen ortalığı yakacaksın, yıkacaksın, zulüm edeceksin, insanları öldüreceksin, devlete savaş açacaksın, bütün projelerin çökecek. Devrimci halk savaşın çökecek, şehir milislerin çökecek, özerklik ilanların çökecek ondan sonra 'ben seçim güvenliği olumsuz etkilenmesin istiyorum' diyeceksin. Bu geçen seçimden önce senin oradaki baskıların olumsuz etkilemedi mi?" dedi.

  Akdoğan, Haber Türk'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.


  Seçim süreci ve yapılan çalışmalarla ilişkin soru üzerine Akdoğan, muhalefet partilerinin 7 Haziran öncesinde ve bu seçimlerde sahaya inmediklerini ve çok fazla çalışmadığını söyledi.


  AK Parti'nin sürekli arazide olduğunu belirten Akdoğan, yapılan çalışmalar neticesinde halkın 7 Haziran'dan sonra yaşananları iyi gözlemlediğini ve vatandaşta bir kanaat oluştuğunu dile getirdi.


  Terör örgütünün 11 Ekim'de ateşkes ilan edeceği iddialarının sorulması üzerine, Akdoğan, terör örgütünün geçmişte bu tür taktik açıklamalara çok başvurduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:


  "Terör örgütü sıkıştığı zaman, kış üslenmesine gideceği zaman veya siyasi uzantısının işine yarasın diye bu tür siyasi taktik hamleler içerisine girdiğini çok gördük. Buna karnımız tok. Sen ortalığı yakacaksın, yıkacaksın, zulüm edeceksin, insanları öldüreceksin, devlete savaş açacaksın, bütün projelerin çökecek. Devrimci halk savaşın çökecek, şehir milislerin çökecek, özerklik ilanların çökecek ondan sonra 'ben seçim güvenliği olumsuz etkilenmesin istiyorum' diyeceksin. Bu geçen seçimden önce senin oradaki baskıların olumsuz etkilemedi mi?"


  Akdoğan, örgütün, tam anlamıyla bir eylemsizlik kararı alması ve Türkiye'yi terletmesi gerektiğini vurgulayarak, bunların oluşmaması durumunda örgütün söyleyeceğinin hiçbir kıymeti olmayacağını ifade etti. Akdoğan, Çözüm Süreci'nin sahibinin hükümet olduğuna, bu sürecin devam etmesi için gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması gerektiğine dikkati çekti.


  Seçim güvenliğinin sadece sandık güvenliği olarak algılanmaması gerektiğini kaydeden Akdoğan, bu söylemin, halkın tehdit edilmemesi ve iradesini sandığa yansıtabilmesi için alınan tedbirleri de kapsadığını dile getirdi.


  "Hükümet kurma çabası, karşılıklı iyi niyetle olur"


  Akdoğan, seçim sonrası yaşanacak siyasi ortama ilişkin bir soru üzerine, AK Parti'nin 1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidar olacağı kanaatinde olduğunu ifade etti. 7 Haziran'da tek başına iktidar olamadıklarını ancak sonrasında hükümet kurmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurgulayan Akdoğan, şunları söyledi:


  "Bu çabalar tek taraflı olmaz. MHP'nin her şeye karşı olduğu biliniyor ancak ülkücü camiada bu konuyla ilgili çok büyük tepki var. Yani siz iktidar ortağı olmak istemiyorsanız, memleket bu kadar kritik bir süreçten geçerken hiçbir sorumluluk almıyorsanız, korkuyorsanız niye siyaset yapıyorsunuz. Sizin böyle bir amacınız yoksa halk sizin peşinizden niye gelsin. MHP'ye oy vermiş kardeşlerimizin böyle bir tepkisi var. Hükümet kurma çabası karşılıklı iyi niyetle olur. Dikte ederek, şart koşarak olmaz. Küçük parti ondan kaç kat daha fazla oy almış bir partiye dayatmada bulunacak, böyle bir şey olabilir mi? Burada MHP'nin diğer kurmayları ve partililerden gelen şeyler AK Parti ile çok güçlü bir koalisyon kurma iradesi olduğu, isteği olduğu yönündeydi. Bahçeli'nin her şeye hayır demesi kişisel bir karar olarak görülüyor ve kendi partisinin tabanının hissiyatının tam aleyhine bir tablo olduğunu gösteriyor."  Etiketler: pkk , yalçın akdoğan

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı